Ako vypestovať avokádo? Bude vám stačiť kôstka a pohár vody

Pestovanie avokáda z kôstky je zábavný a náučný domáci projekt, ktorý vám môžu pomôcť uskutočniť aj deti. Klíčenie rastlinky avokáda z jeho kôstky je relatívne jednoduché a môže byť skvelým spôsobom, ako získať krásnu izbovú rastlinu alebo dokonca začať s pestovaním vlastného stromu s nesmierne chutnými plodmi. Pozrime sa na postup, ako vypestovať avokádo v domácich podmienkach.

Ako vypestovať avokádo, ktoré bude mať plody? Úspech tkvie v správnej kôstke

Avokádo je v našich kuchyniach čoraz viac obľúbené. Keďže tento plod nie je práve lacnou záležitosťou, určite už mnohým napadlo, vypestovať si ho doma. Avšak, ak sa už pripravujete na to, že zo zasadeného avokáda raz vaše domáce avokádo aj odtrhnete a zjete, bude to vyžadovať množstvo času aj úsilia. Naopak samotné naklíčenie kôstky nie je vôbec zložité a budete k tomu potrebovať len špáradlá a pohár vody.

Aby vám stromček, ktorý vyrástol z kôstky, mohol plodiť avokáda, potrebuje na rast totožné podmienky, aké by mal vo voľnej prírode. To môže byť v byte celkom problematické. Navyše, aj keby ste ho pestovali na záhrade, naša klíma sa od subtropických a tropických oblastí dosť líši. Ďalšou, nie veľmi optimistickou správou je, že nie každá kôstka má potenciál vyrásť na strom, z ktorého by ste mohli oberať plody. Je to teda skôr o šťastí a na vaše prvé avokáda si môžete počkať až dlhých 5 rokov.

Prečítajte si tiež: FOTORECEPT na avokádové guacamole

guacamole
Foto: Pixabay

Ako pripraviť kôstku z avokáda na klíčenie

Ak si túžite doma vypestovať avokádo, vyberte si kôstku z toho zrelého (tmavého). Po konzumácii plodu si ju odložte bokom a opatrne si ju očistite od zvyškov dužiny. Dávajte pozor, aby ste nepoškodili hnedú šupku kôstky.

Následne napichnite kôstku po jej okrajoch na tri alebo štyri špáradlá tak, aby spodná tretina kôstky mohla byť voľne ponorená vo vode. Špáradlá použijete na zavesenie kôstky na okraj pohára.

Naplňte pohár vodou tak, aby spodná časť kôstky bola ponorená. Umiestnite pohár s kôstkou na teplé a svetlé miesto, napríklad na parapet okna. Vodu pravidelne aspoň raz za dva dni vymieňajte, aby zostala čistá.

Počas 2-6 týždňov by sa mala kôstka otvoriť a začať klíčiť. Tento proces však môže trvať aj dlhšie, takže buďte s klíčiacou kôstkou trpezliví. Najprv sa objaví dlhý koreň, neskôr avokádo vypustí z vrchu aj klíček.

Mohlo by vás zaujímať: 4 tajomstvá pre skladovanie avokáda: Ako zostane čerstvé?

ako vypestovať avokádo
Foto: Pixabay

Ako vypestovať avokádo z naklíčenej kôstky?

Po vyklíčení kôstky, keď je koreň dlhý približne 5-7 cm, si pripravte kvetináč s priemerom asi 15 cm a spodnými odtokovými otvormi. Na sadenie avokáda použite dobre priepustnú pôdu. Kôstku zasaďte tak, aby jej horná polovica vyčnievala nad povrch pôdy.

Pôdu udržiavajte vlhkú, ale nie premočenú. Avokádo potrebuje pravidelné zalievanie, ale pôda by mala medzi jednotlivým polievaním trochu preschnúť. Rastlinka avokáda má rada veľa svetla, najlepšie priame slnečné žiarenie a teplotu medzi 18-25 °C. Počas rastu môžete rastlinu hnojiť raz za mesiac hnojivom pre izbové rastliny.

Prečítajte si tiež: Avokádové pomazánky: Chuťovky na desiatu či rýchlu večeru

Gurman TIP: Pokiaľ si chcete aspoň trochu poistiť, že vaše avokádo vyklíči a raz možno zarodí, vyberajte kôstku z toho mäkšieho alebo ľahko prezretého. Takže pokiaľ sa vám doma pokazí avokádo, môžete z neho smelo skúsiť vypestovať izbovú rastlinu. Odhaľte naše ďalšie tipy na využitie prezretého avokáda.

avokádové nátierky
Foto: Pixabay

Komentáre

Komentáre môže pridavať len prihlásený používateľ