Chyby pri zaváraní: Vyhnite sa im a budete mať zaváraniny ako od starkej

Zaváranie je tradičný spôsob, ako si uchovať chuť leta aj na zimné mesiace. Kto by nechcel počas chladných dní otvoriť pohárik s voňavou marhuľovou marmeládou, chrumkavými uhorkami alebo sladučkým kompótom? Aby sme si ušetrili čas, nervy a suroviny, pozrieme sa na najčastejšie chyby pri zaváraní a ako sa im vyhnúť.

Chyby pri zaváraní: Na toto si pri sterilizácii rozhodne dajte pozor

1. Nedostatočne čisté poháre a viečka

Jedným z najdôležitejších krokov pri zaváraní je sterilizácia pohárov a viečok. Ak tento krok podceníte, zaváraniny sa môžu pokaziť a plesne budú mať vo vašich zaváraninách hody. Poháre a viečka pred zaváraním dôkladne umyte horúcou vodou a saponátom alebo ich vysterilizujte v rúre či hrnci pri 100 °C na 10–15 minút. Viečka môžete preliať vriacou vodou alebo ich prevariť.

2. Nedostatočné utesnenie pohárov

Aj keď máte čisté poháre, zle utesnené viečko môže byť problémom. Ak viečko poriadne neprilieha, vzduch sa dostane dovnútra a zaváranina sa skazí. Skontrolujte viečka, či nie sú poškodené alebo deformované a aj po zaváraní skontrolujte, či sú poháre správne uzavreté. Viečka musia byť pevne zatiahnuté a po stlačení prstom by sa nemali prehýbať či „klikať“.

Mohlo by vás zaujímať: Leto v pohári – pripravte lahodný černicový džem

Černicový džem
Foto: Gurman

3. Nevhodná teplota pri zaváraní

Teplota pri zaváraní je kľúčová pre správne zničenie baktérií. Pri ovocí často stačí nižšia teplota okolo 85 °C, ale pri zelenine, mäse či hustejších pokrmoch zavárajte pri vyššej teplote okolo 100 °C alebo použite tlakový hrniec. Príliš nízka teplota nemusí zničiť všetky baktérie, čo vedie k rýchlemu pokazeniu zaváraniny, ktorú už nemožno konzumovať.

4. Zlý výber ovocia či zeleniny

Kvalita zaváraniny závisí aj od kvality surovín. Ovocie a zelenina by mali byť čerstvé, zrelé, ale nie prezreté alebo poškodené. Skúste sa vyhnúť ovociu s hnilobou alebo plesňou – aj malá chybička môže znehodnotiť celý pohár. A nezabudnite tiež odstrániť stopky, jadierka alebo kôstky, ktoré môžu zmeniť chuť vašej zaváraniny.

Prečítajte si tiež: Domáca slivková nutela: Pochúťka, ktorú si zamiluje celá rodina!

7. Príliš veľa cukru alebo soli

Pri zaváraní džemov či kompótov sa cukor správa ako konzervant, ale príliš veľa cukru môže spôsobiť, že zaváraniny budú príliš sladké. Podobne to platí aj pre soľ pri nakladaní zeleniny. Dodržujte množstvá uvedené v odskúšaných receptoch, aby ste dosiahli ideálnu chuť a trvanlivosť vašich zaváranín, ktoré tak budú chutiť priam ako od starej mamy.

Zaváranie je nádherný rituál, ktorý nám umožňuje uchovať chuť sezónneho ovocia či zeleniny po celý rok. Chystáte sa zavárať aj uhorky? Zistite, ako dlho sterilizovať uhorky, aby nezmäkli.

ako dlho sterilizovať uhorky
Foto: Pixabay
Viac o téme:

Komentáre

Komentáre môže pridavať len prihlásený používateľ