Krájanie cibule bez sĺz: Rýchly trik, ktorý sa oplatí poznať

Slzenie očí pri krájaní cibule sa môže zdať neodvratným, no v skutočnosti sa slzám dá pri tejto činnosti úspešne vyhnúť. Rozmýšľali ste niekedy nad tým, čo „plač“ pri krájaní tejto základnej suroviny do mnohých receptov spôsobuje? Pozrime sa spoločne na účinnú techniku pre krájanie cibule bez sĺz, navyše si priblížime aj „babské rady“, ktoré bohužiaľ nefungujú.

Prečo nám pri krájaní cibule slzia oči?

Slzy pri krájaní majú na svedomí sírne zložky

Cibuľa pri svojom raste z pôdy pohlcuje aj určité množstvo sírnych zložiek. Tie ju taktiež chránia aj pred napadnutím rôznymi škodcami. Preto, čím je cibuľa čerstvejšia, tým viac sírnych zložiek na jej ochranu sa v nej nachádza. Akonáhle do cibule zarežete, prchavé sírany sa začnú okamžite uvoľňovať. Túto chemickú reakciu pocítite najviac na slizniciach vašich očí, ktoré prirodzene začnú na podráždenie reagovať slzením, pálením a sčervenaním.

Nakoľko cibuľu používame ako základ do drvivej väčšiny jedál, poplakať si pri nej môžete priam aj každý deň, najmä ak sa vám v rukách ocitla čerstvá cibuľa. Našťastie existuje rýchly trik, ktorý sa vám oplatí poznať. Nejedná sa pritom o použitie potápačských okuliarov, táto metóda krájania sa zaobíde aj bez dobre mienených „babských rád“.

Prečítajte si tiež: Ako nakrájať cibuľu ako profík? Je to jednoduchšie, než si myslíte!

ako nakrájať cibuľu
Foto: Pixabay

Krájanie cibule bez sĺz

Kľúčom k zabráneniu potoku sĺz pri krájaní cibule je skutočne jednoduchý fakt. Uvoľňujúce sírany z cibule sa nesmú dostať k vašim očiam. Preto je najlepšie udržiavať akékoľvek narezané časti cibule obrátené nadol, a teda na dosku. Narezané časti môžete taktiež prekryť vlhkou papierovou utierkou. Nápomocným vám bude aj dobré prúdenie vzduchu. Krájajte preto vašu cibuľu či šalotku pri otvorenom okne alebo zapnutom odsávači pár z varenia.

Gurman TIP: Aby vaše oči neslzili, dobrou fintou je taktiež vložiť cibuľu na približne 15 minút pred samotným krájaním do chladničky alebo mrazničky.

Babské rady ako neplakať pri krájaní cibule

Ktoré dobre mienené rady na krájanie cibule bez sĺz nie sú veľmi účinné? So slziacimi očami vám rozhodne nepomôže vloženie si nezapálenej zápalky do úst ani umiestnenie vlhkej papierovej utierky blízko dosky na krájanie. Neúčinná proti slzeniu očí ja taktiež striedka od chleba v ústach pri krájaní, či nosenie kontaktných šošoviek alebo plaveckých okuliarov. Zapálenie sviečka blízko krájacej dosky vám taktiež nebude na osoh. Na druhej strane, babské rady vám môžu uľaviť od nadúvania po ťažkom jedle, takže ich nemusíte úplne zatracovať.

Čo s pokrájanou cibuľou, ktorú si už teraz viete nakrájať bez jedinej slzy? Odhaľte náš fotorecept na najlepšiu nakladanú červenú cibuľu.

Nakladaná červená cibuľa
Foto: Gurman

Komentáre

Komentáre môže pridavať len prihlásený používateľ