4 tajomstvá pre skladovanie avokáda: Ako zostane čerstvé?

Avokádo je lahodnou superpotravinou, ktorá má veľký počet zdravotných benefitov. Jeho jemná chuť a krémová konzistencia robí z avokáda obľúbenú ingredienciu v mnohých jedlách s nádychom exotiky. Avšak, avokádo je aj veľmi citlivé na správne podmienky skladovania, a ak ho neskladujete správne, môže rýchlo prezrieť a stratiť svoju chuť a textúru. Pozrieme sa spoločne na ideálne skladovanie avokáda, aby zostalo čo najdlhšie čerstvé a chutné.

1. Skladovanie avokáda pri izbovej teplote

Ak ste kúpili zrelé avokádo, ktoré chcete konzumovať čo najskôr, môžete ho skladovať pri izbovej teplote. Ideálne je umiestniť ho na tmavé miesto, pretože prirodzené denné svetlo môže spôsobiť skoré prezretie a stmavnutie dužiny avokáda. Pri skladovaní avokáda pri izbovej teplote buďte opatrní, pretože avokádo sa môže pri vyšších teplotách, najmä v letných mesiacoch, pokaziť rýchlejšie.

skladovanie avokáda
Foto: ©Dayvison de Oliveira cez Canva.com

2. Skladovanie avokáda v chladničke

Ak chcete výraznejšie predĺžiť životnosť zrelého avokáda, je ideálne skladovať ho v chladničke. Rozkrojené avokádo je potrebné uložiť do plastového vrecka, potravinárskej fólie alebo do uzatvorenej nádoby, aby sa tak predišlo jeho oxidácii. Ak ste kúpili ešte nezrelé avokádo, môžete ho nechať uložené pri izbovej teplote, kým úplne nedozrie a až potom ho uložiť do chladničky. Zrelé avokádo môžete uchovávať v chladničke približne tri dni.

skladovanie avokáda
Foto: ©JillWellington cez Canva.com

3. Skladovanie avokáda v mrazničke

Ak máte veľa zrelých avokád, ktoré sa rýchlo blížia ku koncu svojej životnosti, môžete ich bez obáv zamraziť. Jedinou nevýhodou tejto metódy je, že po rozmrazení sa chuť a textúra avokáda môže zmeniť. Avokádo sa dá zmraziť celé alebo nakrájané na menšie kúsky. Pred zmrazením avokádo ošúpte, odstráňte z neho kôstku a nakrájajte ho. Potom ho vložte do vzduchotesného vrecka (ideálne do špeciálneho vrecka na mrazenie potravín) a uložte ho do mrazničky. Avokádo vydrží v mrazničke až tri mesiace.

skladovanie avokáda
Foto: ©RODNAE Productions cez Canva.com

4. Jednoduchý trik, ktorý výrazne predĺži životnosť avokáda

Jedným z najjednoduchších spôsobov, ako predĺžiť životnosť avokáda, je skladovať ho spoločne s citrónom. Citrónová šťava pomáha chrániť avokádo pred jeho rýchlou oxidáciou (sčernetím dužiny). Keďže citróny sú bohaté na kyselinu askorbovú, ktorá pomáha zamedziť zmäknutiu avokáda, citrónová šťava pomáha udržiavať toto zelené tropické ovocie dlhšie pevné, čerstvé a pripravené na všetky vaše obľúbené recepty s avokádom, vrátane známeho avokádového guacamole. Avokádo môžete rýchlo využiť aj keď práve neviete, čo na raňajky.

Čo robiť v prípade, ak vám aj napriek vašej snahe o jeho správne skladovanie avokádo prezrelo? Prečítajte si zaujímavé informácie o tom, čo robiť v kuchyni s prezretým avokádom a objavte taktiež zaujímavé nápady a tipy na jeho ďalšie využitie.

Komentáre

Komentáre môže pridavať len prihlásený používateľ