Drevené varechy: Môžete ich dať do umývačky riadu? | Gurman.sk

Drevené varechy: Môžete ich dať do umývačky riadu?

Používate aj vy v kuchyni drevené varechy? Zistite s nami, či sa pri čistení drevených kuchynských pomôcok odporúča použiť umývačka riadu. Navyše pre vás máme skvelý tip, ako ich dôkladne vyčistiť bez poškodenia.

Vyvárať drevené varechy alebo nie?

Vyváranie dreveného kuchynského náradia vo vrejúcej vode odstráni z variech zvyšky potravín a omáčok, ale „vytiahne“ z nich aj akýkoľvek olej alebo vosk, ktorým mohli byť predtým impregnované. Navyše táto metóda čistenia variech môže spôsobiť, že sa skrivia alebo popraskajú vplyvom vysokej teploty a nadmernej vlhkosti.

Keď drevo absorbuje vodu, zväčšuje sa. Keď drevo vyschne, naopak sa zmenšuje. Správne navoskované alebo ošetrené náradie tomuto cyklu zabráni, ale v prípade vyvárania variech, ich „donútite“, aby čo najviac vody vsiakli. Preto sa následne pri ich sušení na ich povrchu môžu vytvárať trhliny.

drevené varechy
Foto: Pixabay

Tento postup čistenia variech teda môžete použiť, ak naozaj chcete svoje kuchynské náradie dôkladne vyčistiť. Neodporúča sa však varechy vyvárať častejšie ako raz za mesiac, nakoľko tento postup čistenia výrazne znižuje životnosť dreveného náradia.

Ako dôkladne vyčistiť vaše varechy bez toho, aby sa zničili

Ak sa rozhodnete pre metódu vyvarenia variech máme pre vás extra tip, aby ste predišli ich zničeniu. Varechy najprv umyte drsnou špongiou, aby sa z ich povrchu odstránili všetky nerovnosti a po vyvarení ich dôkladne ošetrite minerálnym olejom alebo voskom, podľa toho čomu dávate prednosť. Týmto spôsobom vdýchnete takpovediac vašim dreveným varechám druhý dych aj potom, čo ich vyvaríte a zbavíte tak všetkých nečistôt a usadenín.

Prečítajte si tiež: Najlepší recept na zavárané uhorky: Tajná ingrediencia

Môžete umývať drevené varechy v umývačke riadu?

Podľa odborníkov nie je umývanie drevených variech v umývačke riadu práve tá najlepšia voľba, no zároveň to nie až je také škodlivé, ako by ste si mohli myslieť. Bežné poškodenia, ktoré vznikajú umývaním dreveného náradia v umývačke sú: praskanie, zničenie hrubej povrchovej úpravy (vytlačená zrnitosť dreva) a vyfarbenie dreva. Pri testovaní 20 cyklov umývania sa síce žiadna z variech nezlomila alebo neohla, ale všetky (bez ohľadu na druh dreva) boli veľmi hrubé na dotyk a stratili farebnosť. Všetky testované vzorky tak mali vyblednutú šedobielu farbu.

drevené varechy
Foto: Pixabay

Koľko dlho vydržia drevené varechy?

Dobre ošetrované drevené náradie môže mať v kuchyni dlhý život. Ak sú varechy správne olejované a čistíte ich ručne s hrubou stranou hubky, môžu vám vydržať aj 50 rokov. Väčšina z nás určite videla drevené varechy, ktoré boli s láskou používané našimi starými rodičmi alebo dokonca prastarými rodičmi. Keď s nimi budete správne zaobchádzať, darujete ich ešte vašim vnúčatám.

Prečítajte si tiež: Vedeli ste, aká má byť správna teplota v chladničke?

Komentáre

Komentáre môže pridavať len prihlásený používateľ