Vedeli ste, aká má byť správna teplota v chladničke?

Aby ste zabezpečili, že vaše potraviny zostanú čerstvé a bezpečné na konzumáciu, je dôležité udržiavať správnu teplotu vo vašej chladničke. V lete to platí dvojnásobne. Tušili ste, aká má byť správna teplota v chladničke a že aj pár stupňov dokáže urobiť veľký rozdiel v trvanlivosti vašich potravín?

Aká je správna teplota v chladničke?

Mnoho moderných chladničiek už má digitálny displej, ktorý vám ukazuje ich aktuálnu teplotu. Ak však vaša chladnička nemá takýto displej, zvážte zakúpenie samostatného teplomera, ktorý umiestnite v najchladnejšej časti chladničky. Toto miesto je zvyčajne nad priehradkou na zeleninu.

Je dôležité taktiež si uvedomiť, že teplota vo vašej chladničke nemusí byť rovnomerná. Pravdepodobne je najchladnejšie na spodných policiach, kde by ste mali skladovať mäso a mliečne výrobky, zatiaľ čo ovocie a zelenina sa najdlhšie čerstvé udržia v šuplíkoch určených práve pre ne.

Podľa potravinovej a liekovej administratívy FDA, by sa mala ideálna teplota v chladničke pohybovať v rozpätí medzi 0°C až 4°C.

správna teplota v chladničke
Foto: Pixabay

Čo je pre skladovanie potravín v chladničke ešte dôležité?

Kým teplota v chladničke je veľmi dôležitá, rovnako podstatné je aj jej pravidelné čistenie. To zahŕňa aj čistenie tých častí, ktoré sú často prehliadané, ako sú tesnenia na dverách. Teplomery by sa mali pravidelne kontrolovať a prípadne kalibrovať, aby zabezpečili presné merania.

Keď idete nakupovať, nezabudnite nechať potraviny, ktoré potrebujú chladenie, na konci nákupného zoznamu. A keď prídete domov, uložte ich ihneď do chladničky.

Dodržiavaním týchto jednoduchých pravidiel zabezpečíte, že vaše potraviny zostanú čerstvé a zdravé, čo vám pomôže predísť otrave jedlom a minimalizovať plytvanie surovinami. Odhaľte finty, ako správne skladovať cuketu a udržať ju dlho čerstvú.

správna teplota v chladničke
Foto: Pixabay

Rozloženie potravín a správna teplota v chladničke

Aj keď výrobcovia chladničiek navrhujú optimálne usporiadanie potravín vo vnútri, je tiež dobré sledovať, ako sa teplota vo vašej chladničke mení v priebehu dňa a podľa toho prispôsobiť skladovanie. Môže sa zdať, že malé detaily, ako je, kde uložíte mlieko, nemajú význam, ale správne rozloženie potravín môže predĺžiť ich trvanlivosť a zlepšiť energetickú efektívnosť chladničky.

Na záver, nezabudnite, že každá chladnička je iná, a preto je dobré sledovať a časom odhaliť, ako najlepšie funguje práve tá vaša. Zistite taktiež, ako správne skladovať paradajky, aby neboli múčnaté či prezreté.

Komentáre

Komentáre môže pridavať len prihlásený používateľ