Ako skladovať vajcia: Objavte 5 tipov, aby sa nepokazili

Skladovanie vajec po ich prinesení domov z obchodu alebo farmy je dôležitou súčasťou zachovania ich čerstvosti a kvality. Objavte s nami 5 tipov, ako skladovať vajcia správne, ktoré vám pomôžu, aby vydržali dlhšie čerstvé a bezpečné na konzumáciu.

1. Ako skladovať vajcia správne? Ideálnym miestom nie sú dvere chladničky

Pre mnohých z nás je samozrejmosťou skladovať vajcia v plastovom držiaku, ktorý sa nachádza na dverách chladničky. Pýtate sa, prečo by inak mala chladnička túto úžasnú malú funkciu? Avšak skladovanie vajec v dverách chladničky má ďaleko od najlepšieho spôsobu, ako ich udržať čerstvé, napriek tomu, ako pohodlne na toto miesto zapadnú. Zistilo sa však, že nechať vajcia na strednej poličke chladničky je tým najlepším miestom, kde by mali byť uložené, pretože sú tu menšie teplotné výkyvy, ako je tomu v iných častiach chladničky.

ako skladovať vajcia
Foto: Pexels

2. Nezahadzujte obal z obchodu

Skladovanie vajec v škatuľke zo styroporu alebo lepenky, v ktorej ste ich zakúpili, je tou najlepšou voľbou. A preto, akokoľvek sa vám ich pôvodný obal nepáči, zvoľte túto metódu. Tieto materiály lepšie chránia vaše vajcia pred poškodením a navyše je na nich jasne označený dátum ich spotreby.

3. Vajcia udržujte v uzavretom obale po celý čas

Tým, že vajcia budete udržiavať v uzavretom obale, sa vyhnete tomu, že absorbujú pachy z vašej chladničky. To sa môže stať najmä v prípade, že ich škrupiny boli pred predajom vydezinfikované a tým oslabené. V niektorých krajinách je tento postup dezinfekcie pred predajom vajec uzákonený, podobná situácia môže nastať, ak vajíčka sami umývate a až tak odkladáte do chladničky.

ako skladovať vajcia
Foto: Pexels

4. Ako skladovať vajcia v správnej polohe? Udržujte ich v obale „dolu hlavou“

Je bežné, že považujeme špicatú stranu vajca za jeho vrch a väčšiu, zaoblenú stranu za spodok. Avšak, keď nabudúce kúpite kartón vajec, dobre sa pozrite sa, ako sú uložené. Ideálne by mali byť uložené s okrúhlou stranou hore a špicatou stranou dole. Dôvodom je, že vo vnútri každého vajca sa nachádza prirodzená vzduchová bublina v okrúhlej strane, ktorá pomáha udržiavať žĺtko viac v strede vajca, a to pomáha vašim vajíčkam zachovať si ich čerstvosť dlhšie.

5. Neukadajte použité vaječné škrupiny naspäť do obalu

Keďže vaječné škrupiny sú veľmi priepustné, baktérie, ktoré sa vytvárajú na použitých vaječných škrupinách sa odtiaľ môžu ľahko šíriť na ostatné vajcia, čo ich robí nebezpečnými na konzumáciu. Preto nikdy neukladajte prázdne škrupiny od vajec naspäť do obalu, ak ho nemienite ihneď zahodiť. Podľa odborníkov by ste z toho istého dôvodu nemali nikdy znovu používať starý obal na vajcia.

ako skladovať vajcia
Foto: Pexels

Nasledovaním uvedených tipov na skladovanie vajec výrazne predĺžite ich životnosť a budete si tak môcť pochutnať na vašich obľúbených receptoch, bez rizika, že sú vaše vajíčka pokazené a staré. Zistite taktiež, ako variť vajcia, aby ste dosiahli perfektný výsledok.

Komentáre

Komentáre môže pridavať len prihlásený používateľ