Ako dlho vydržia vajcia v chladničke? Toto zistenie vás prekvapí

Niektorí ľudia tvrdia, že vajcia sú najdokonalejšou potravinou na našej planéte. Bez ohľadu na to, či ich uvaríte na tvrdo, pripravíte ako volské oká, praženicu alebo omeletu, sú výživným jedlom a cenovo dostupným zdrojom bielkovín. Ako dlho vydržia vajcia v chladničke? Toto zistenie vás možno prekvapí!

Skladujete vaše vajíčka v špajzy alebo v chladničke? Na tému ich správneho skladovania sme si posvietili s odborníčkou. „Škrupiny vajec sú polopriepustné membrány z väčšej časti tvorené uhličitanom vápenatým,“ hovorí Anna Ziataová, šéfkuchárka z Inštitútu kulinárneho vzdelávania. „Našťastie pod škrupinou je ďalšia, silnejšia ochranná vrstva, ktorá bráni vstupu škodlivých baktérií.“ Vajcia teda majú vďaka škrupine až prekvapivo dlhú trvanlivosť. Stačí ak pri ich skladovaní dodržíte štyri jednoduché pravidlá, na ktoré sa pozrieme nižšie.

ako dlho vydržia vajcia
Foto: Pixabay

Ako dlho vydržia vajcia v chladničke?

Celé vajcia v škrupine vydržia v chladničke približne mesiac, ale táto doba trvanlivosti sa mení, akonáhle ich rozbijete alebo olúpete. „Surové žĺtky a bielky vydržia v chladničke štyri dni,“ hovorí Ziataová. „Vajcia uvarené na tvrdo možno skladovať tri až sedem dni,“ dodáva odborníčka. Vo všeobecnosti, teda platia nasledovné podmienky skladovania vajec:

Mohlo by vás zaujímať: Najlepšia praženica: Premeňte ju z raňajok na výbornú večeru

Druh vajec Chladnička (4°C)
Surové celé vajcia, v škrupine3 až 5 týždňov
Surové vajcia, rozšľahané2 až 4 dni
Surový bielok2 až 4 dni
Surový žĺtok2 až 4 dni
Varené vajcia na tvrdo, v škrupine3 až 7 dní
Zdroj: tasteofhome.com

Štyri podstatné pravidlá pre skladovanie vajíčok

  1. Ideálna teplota v chladničke pre skladovanie vajec predstavuje podľa odborníkov približne 4°C. Viete, aký by mal byť rozsah správnej teploty vo vašej chladničke? Dozviete sa to TU.
  2. Uskladnite vajcia v ich pôvodnom obale na najchladnejšie miesto v chladničke, čo býva obvykle zadná časť police alebo dolná polička.
  3. Neukladajte vajíčka do dverí chladničky; na tomto mieste nie je teplota stabilná a vždy, keď chladničku otvoríte, podstúpi táto polica veľký nárast teploty.
  4. Neuskladňujte vajcia na kuchynskej linke, pokiaľ nemáte v úmysle ich použiť do nasledujúcich 30 minút. Ďalšie tipy na skladovanie vajec nájdete TU.

Mohlo by vás zaujímať: Ako variť vajcia? Tipy a triky, s ktorými dosiahnete dokonalý výsledok

označenie na vajciach
Foto: Pixabay

Ďalšie užitočné tipy na skladovanie vajec, ktoré sa vám budú hodiť

Keď ide o skladovanie vajec, pretože sú pórovité, môžu absorbovať vône z iných aromatických potravín, ako je napríklad nakrájaná cibuľa. Preto je najlepšie uchovávať ich oddelene. Nemusíte umývať škrupiny vajec pred použitím, no vajíčka, ktoré pochádzajú priamo z chovu na dvore môžu byť dosť špinavé. Tieto teda môžete umyť, no znížite tak ich trvanlivosť. Preto, ak vajcia umyjete, tepelne ich hneď upravte a skonzumujte. Dbajte okrem iného na to, že by ste nikdy nemali nepoužívať vajcia s popraskanými škrupinami, pretože tie už nie sú bezpečné na konzumáciu. Tušili ste, čo znamená číselný kód na škrupine vajíčka? Zistite to TU.

Prečítajte si tiež: Vyskúšali sme 3 spôsoby, ako rýchlo olúpať vajcia: Ktorý je ten najlepší?

Komentáre

Komentáre môže pridavať len prihlásený používateľ