Ako nahradiť vajce pri pečení? Odhaľte naše rýchle tipy | Gurman.sk

Ako nahradiť vajce pri pečení? Odhaľte naše rýchle tipy

Ak nemôžete jesť vajíčka, práve sa vám minuli alebo sa rozhodnete ich z jedálnička vynechať, môžete ich nahradiť rôznymi inými surovinami. Odhaľte s nami rýchle tipy, ako nahradiť vajce vo vašich obľúbených receptoch.

Vajcia sú zdravé a všestranné, čo z nich robí populárnu potravinu pre mnohé recepty. Vajíčka sú bežne používané pri pečení, kde takmer každý recept vyžaduje ich prítomnosť. Ak sa vám však v kuchyni práve minuli alebo sa ich konzumácii vyhýbate z rôznych dôvodov (napr. alergia, vegánska strava), existuje množstvo jednoduchých náhrad, ktoré môžete použiť namiesto tohto živočíšneho produktu.

ako nahradiť vajce
Foto: Pexels

Ako nahradiť vajce? Alternatív je našťastie mnoho

Vajcia majú pri pečení niekoľko podstatných úloh. Prispievajú najmä k štruktúre, farbe, chuti a správnej konzistencii cesta. Bez nich by zákusky, koláče či iné dezerty mohli byť suché, málo nadýchané alebo bez chuti. Čím, teda vajce v recepte nahradiť, aby ste pri pečení predišli neuspokojivým výsledkom?

Ovocie a zelenina ako náhrada za vajce

Nesladené jablečné pyré je skvelou náhradou za vajcia vo väčšine receptov na pečenie. Môžete použiť 1/4 šálky (približne 65 gramov) tejto suroviny na nahradenie 1 stredne veľkého vajca.

Na nahradenie vajec môžete použiť aj roztlačený banán alebo dokonca aj vidličkou roztlačenú uvarenú tekvicu alebo avokádo. Na nahradenie jedného vajca použite rovnakú mierku, ako je tomu pri jabĺčnom pyré, a teda 1/4 šálky (65 gramov) ovocného/zeleninového pyré za jedno vajíčko.

Pečivo pripravené s ovocnými pyré namiesto vajíčka nemusíte piecť dlho, pripravte sa však na to, že jeho konzistencia bude hutná a vláčnejšia. Roztlačený banán sa skvelo hodí do zdravých lievancov z quinoi.

ako nahradiť vajce
Foto: Pixabay

Nahraďte vajíčko v recepte správnymi semienkami alebo orieškovým maslom

Chia semienka a ľanové semienka obsahujú veľa omega-3 mastných kyselín, vlákniny a ďalších unikátnych rastlinných zlúčenín. Pri náhrade vajec si ich môžete doma rozdrviť alebo kúpiť hotové mleté semienka v obchode.

Na náhradu jedného vajca zmiešajte 1 polievkovú lyžicu (7 gramov) mletých ľanových alebo chia semienok s 3 polievkovými lyžicami (45 mililitrov) vody. Miešajte, kým zmes úplne nezhustne.

Tento postup náhrady však môže spôsobiť, že pečivo bude ťažšie a hutnejšie. Semienka taktiež môžu pridať receptu orechovú chuť, takže sa najlepšie hodia do palaciniek, vaflí, muffinov, chleba a sušienok.

ako nahradiť vajce
Foto: Pixabay

Orechové maslá, ako je arašidové, kešu alebo mandľové maslo, sa tiež dajú použiť ako náhrada za vajcia vo väčšine receptov. Uistite sa však, že použijete hladké orechové maslo, nie to väčšími kúskami nerozdrvených orechov (tzv. chrumkavé), aby sa všetky ingrediencie spolu správne zmiešali.

Stará osvedčená náhrada, ktorá funguje

Už priam klasikou v nahrázdaní vajec je zmiešanie 1 čajovej lyžičky (7 gramov) jedlej sódy s 1 polievkovou lyžicou (15 mililitrov) octu. Toto množstvo môže nahradiť 1 vajce vo väčšine vašich receptov.

Keď sa ocot so sódou spolu zmiešajú, spustí sa medzi nimi chemická reakcia, pri ktorej sa tvorí oxid uhličitý a voda, čo robí pečivo ľahkým a nadýchaným. Táto náhrada najlepšie funguje pri príprave koláčov, muffinov, ale aj vegánskych lievancov.

ako nahradiť vajce
Foto: Pixabay

Pri nahradení vajíčok môžete siahnuť aj po mliečnych výrobkoch

Jogurt a kyslá smotana sú taktiež dobrými náhradami za vajcia pri pečení. Vegáni môžu siahnuť napríklad po kokosových fermentovaných náhradách jogurtov. Najlepšie je však použiť bežný biely jogurt, pretože ochucené, sladené a alternatívne varianty môžu ovplyvniť výslednú chuť vášho receptu.

Použite 1/4 šálky (60 gramov) jogurtu alebo kyslej smotany na nahradenie jedného vajca.

ako nahradiť vajce
Foto: Pixabay

Niektoré náhrady za vajcia sú vhodnejšie pre hutné a ťažšie cestá, zatiaľ čo iné sú skvelé pre ľahké a nadýchané pečivo či zákusky. Možno budete musieť experimentovať s rôznymi náhradami za vajcia, aby ste dosiahli požadovanú textúru a chuť vo vašich receptoch. Na druhej strane môžete pomocou kuchynských experimentov odhaliť nové chute, ktoré sa stanú vašimi obľúbenými kuchynskými tajomstvami.

Ako správne variť vajcia? Odhaľte tipy a triky, s ktorými dosiahnete dokonalý výsledok.

Komentáre

Komentáre môže pridavať len prihlásený používateľ