Ako uvariť quinou: Postup, ktorý hravo zvládnete

Quinoa je zdravá obilnina, ktorá je bohatá na bielkoviny, vlákninu a živiny. Jej príprava je jednoduchá a rýchla, a preto je čoraz obľúbenejšou súčasťou zdravého stravovania aj v našich končinách. V tomto článku vám prinášame jednoduché kroky, ako uvariť quinou, aby bola chutná a vy sa tak zamilujete do tejto prílohy.

Quinoa pochádza z Južnej Ameriky a je známa svojou vysokou nutričnou hodnotou. Je bohatá na bielkoviny, vlákninu, minerály ako železo a horčík a tiež vitamíny skupiny B. Čo je výnimočné na quinoe, je aj jej bezlepkový charakter, čo ju robí vhodnou prílohou pre ľudí s celiakiou alebo intoleranciou na lepok.

ako uvariť quinou
Foto: Pixabay

Ako uvariť quinou? Všetko, čo potrebujete vedieť

  1. Prepláchnite quinou vodou: Pred samotným varením je dôležité quinou dôkladne prepláchnuť, aby sa odstránili prípadné nečistoty a horká chuť, ktorá je spôsobená prirodzenou prírodnou vrstvou na jej zrnách. Quinou si vložte do sitka a pod tečúcou vodou ju opláchnite, pričom ju premiešajte rukami.
  2. Pomer vody a quinoy: Pomer vody a quinoy pri varení je 2:1. To znamená, že na jednu časť quinoy budete potrebovať dve časti vody alebo vývaru. Tento pomer zabezpečí, že quinoa sa správne uvarí a nebude príliš suchá alebo lepkavá.
  3. Varenie quinoy: V hrnci zohrejte vodu alebo vývar na strednú teplotu. Pridajte quinou a štipku soli alebo korenia podľa chuti. Dobre premiešajte a nechajte zmes zovrieť. Potom znížte teplotu na minimum a nechajte quinou variť pod pokrievkou približne 15 minút, kým sa voda úplne nevyparí a quinoa sa stane mäkkou a vláčnou.
  4. Nechajte quinou odstáť: Po varení nechajte quinou odstáť v hrnci ešte približne 5 minút. Počas tejto doby sa zrná ešte ďalej „varia“ a získajú ideálnu konzistenciu.
  5. Zostalo vám v hrnci veľa vody? Ak je quinoa po uvarení príliš vlhká, môžete ju scediť cez jemné sitko, aby ste odstránili prebytočnú vodu.
  6. Vychutnajte si quinou: Quinoa je pripravená a môžete si ju vychutnať samotnú alebo použiť ako prílohu k rôznym jedlám. Môžete ju podávať s dusenou zeleninou, šalátom, vytvoriť z nej pokrm typu pilaf alebo ju pridať do polievok a šalátov. Túto obilninu určite využijete aj keď práve neviete, čo na večeru.

ako uvariť quinou
Foto: Pixabay

Uvariť quinou je jednoduché a rýchle, stačí nasledovať predchádzajúce jednoduché kroky, ktorými dosiahnete ideálnu konzistenciu a chuť quinoy. Táto výživná obilnina je skvelou voľbou pre tých, ktorí sa snažia zlepšiť svoje stravovacie návyky a pridať do svojho jedálnička viac zdravých ingrediencií. Tušili ste, že quinoa sa dá použiť aj v sladkých receptoch? Určite vyskúšajte nadýchané lievance z quinoi.

Komentáre

Komentáre môže pridavať len prihlásený používateľ