Máte doma prezreté avokádo? 5 zaujímavých nápadov na jeho využitie

Čerstvé avokádo je nesmierne zdravou a chutnou potravinou. Ak sa vám stane, že avokádo prezrie, zoxiduje a zmení sa jeho textúra či chuť, nemusíte ho ihneď vyhodiť. Existuje niekoľko zaujímavých spôsobov, ako využiť prezreté avokádo, aby ste nemuseli plytvať touto pomerne drahou surovinou. V nasledujúcich riadkoch sa dozviete 5 zaujímavých nápadov, ako môžete vo vašej domácnosti využiť aj prezreté avokádo.

1. Využite prezreté avokádo k príprave smoothie

Avokádo s čiernymi vláknami v dužine nemusí pôsobiť vábivo na konzumáciu, no je stále výborným zdrojom zdravých tukov. Ak chcete využiť prezreté avokádo, môžete ho pridať do smoothie spolu s ďalšími prísadami (napr. banán, jablko, černice). Pridaním avokáda do ovocného smoothie získate zdravý a lahodný nápoj, ktorý bude obohatený o mnoho vitamínov a minerálov.

2. Pripravte si domáci avokádový olej

Ak máte doma viac prezretých avokád, môžete si z nich pripraviť domáci avokádový olej. Tento olej môžete využiť pri varení, ale aj ako kozmetický olej pre vašu skrášľovaciu rutinu. Avokádový olej je bohatý na vitamíny A, D a E a pomáha zlepšovať stav a hydratáciu vašej pokožky.

prezreté avokádo
Foto: pixabay.com

3. Vytvorte si domácu hydratačnú masku na tvár s avokádom

Prezreté avokádo môžete využiť aj ako základ pre domácu hydratačnú masku na tvár. Avokádo je plné vitamínov a antioxidantov, ktoré pomáhajú vyživovať pokožku. Stačí rozmixovať polovicu prezretého avokáda, pridať lyžicu medu a 2-3 kvapky citrónovej šťavy. Všetko dobre premiešajte a naneste na vyčistenú tvár. Nechajte pôsobiť asi 20 minút a potom opláchnite teplou vodou. 

4. Vyskúšajte avokádové cestoviny

Ak máte radi varenie a neviete, čo robiť s prezretým avokádom, môžete vyskúšať cestoviny s avokádovou omáčkou. Cestoviny môžete pripraviť z domáceho cesta a následne ich zmiešate s avokádovou pastou. Tento recept je zdravou a chutnou alternatívou k tradičným cestovinám so smotanovou omáčkou.

skladovanie avokáda
Foto: ©Franklin Andrés cez Canva.com

5. Pripravte si guacamole, kde sa prezreté avokádo „ukryje“

Prezreté avokádo má mäkšiu konzistenciu a intenzívnejšiu chuť, a preto môže byť skvelou ingredienciou pre rôzne rýchle a jednoduché recepty. Stačí zmiešať mäkké avokádo s paradajkami, cibuľou, cesnakom a limetkovou šťavou a chutné guacamole je na svete. Túžite po netradičnejšom recepte? Určite vyskúšajte avokádovú nátierku s koriandrom.

Ak máte radi avokádo, určite sa vám už stalo, že sa už po krátkom čase od prinesenia z obchodu začalo rýchlo kazit a oxidovať. Existujú však jednoduché triky, ako skladovať avokádo, aby sa predĺžila jeho životnosť, chuť a zachovala sa aj jeho krémová textúra.

prezreté avokádo
Foto: pixabay.com

Komentáre

Komentáre môže pridavať len prihlásený používateľ