Coleslaw šalát: Tieto variácie určite vyskúšajte na grilovačke | Gurman.sk

Coleslaw šalát: Tieto variácie určite vyskúšajte na grilovačke

Coleslaw šalát, je obľúbeným pokrmom mnohých ľudí po celom svete. Jemná kombinácia chrumkavej kapusty, mrkvy a krémového dresingu tvorí ideálnu prílohu ku grilovaným pokrmom, hamburgerom alebo si ho môžete vychutnať ako súčasť letného piknikového menu. Odhaľte s nami teraz rôzne variácie receptu na coleslaw šalát.

História tohto výborného šalátu

Coleslaw šalát má svoje korene v Holandsku, kde sa pôvodne nazýval „koolsla“, čo znamená „kapustový šalát“. Tento pokrm postupom času prešiel mnohými variáciami a prispôsobil sa kultúram a chutiam rôznych krajín. Dnes je možné nájsť mnoho variant coleslaw šalátu, od tradičnej americké verzie s majonézovým dresingom, až po exotické variácie s pridaním ananásu, jabĺk alebo orechov.

Jednoduchá príprava coleslaw šalátu

Základný coleslaw šalát sa tradične pripravuje z jemne nasekanej alebo nastrúhanej bielej kapusty a mrkvy. Tieto suroviny sa potom zmiešajú s krémovým dresingom, ktorý sa najčastejšie pripravuje z majonézy, horčice, octu, cukru a korenia. Niektorí ľudia pridávajú do coleslawu aj cibuľu alebo inú zeleninu pre znásobenie jeho chuti a obohatenie textúry. Náš gurmánsky recept na coleslaw šalát nájdete TU.

coleslaw šalát
Foto: Pixabay

Variácie, ktoré musíte vyskúšať pri grilovačke

Coleslaw šalát je vďačný pokrm, ktorý sa dá ľahko prispôsobiť podľa individuálnych chutí. V moderných variáciách nájdete prísady ako sú jablká, hrozienka, ananás, orechy, semienka alebo rôzne druhy kapusty. Dresing môže byť tiež rôznorodý, niektoré variácie využívajú jogurt alebo kyslú smotanu namiesto majonézy pre ľahší a sviežejší šalát.

Recept na Coleslaw šalát s ananásom:

Suroviny:

 • 2 šálky nastrúhanej bielej kapusty
 • 1/2 šálky nastrúhanej mrkvy
 • 1/2 pohára nasekaného ananásu (čerstvý alebo konzervovaný)
 • 1/4 šálky nasekaných vlašských orechov
 • 1/8 šálky nasekaného kôpru (voliteľné)
 • 1/4 šálky majonézy
 • 1 lyžica kyslej smotany
 • 1 lyžica medu
 • 1 lyžica jablčného octu
 • soľ a čerstvo mleté čierne korenie podľa chuti

Postup:

 1. Zmiešajte kapustu a mrkvu v miske. Pridajte ananás a vlašské orechy, ak máte radi kôpor pridajte ho taktiež do zmesi.
 2. V druhej miske zmiešajte majonézu, smotanu, med a ocot. Pridajte omáčku k zelenine s ananásom a dôkladne všetko spolu premiešajte.
 3. Ochutnajte, pridajte soľ a korenie. Nechajte coleslaw odležať v chladničke aspoň 30 minút pred jeho podávaním

coleslaw šalát
Foto: Pixabay

Zdravotné benefity coleslaw šalátu

Coleslaw šalát, ak je správne pripravený, môže byť zdravou súčasťou vašej stravy. Kapusta a mrkva sú bohaté na vitamíny a vlákninu, ktorá je dôležitá pre zdravie tráviaceho systému. Majonézový dresing však môže zvýšiť kalorickú a tukovú hodnotu šalátu, preto je vhodné využiť pre dresing ľahšie alternatívy ako jogurt alebo kyslú smotanu. Máte v chladničke grécky jogurt alebo jogurt gréckeho typu? Zistite to s nami.

Bez ohľadu na variant, ktorý preferujete, coleslaw šalát je vždy skvelou prílohou, ktorá obohatí váš stôl o chrumkavú a osviežujúcu chuť. Je to dokonalý spoločník pre grilovanie v letných mesiacoch, ale rovnako dobre sa hodí aj k mnohým iným jedlám počas celého roka. Objavte s nami skvelé recepty na grilovanie.

Komentáre

Komentáre môže pridavať len prihlásený používateľ