Je umývanie kuracieho mäsa potrebné? Poznáme odpoveď

Existuje dlhá diskusia ohľadom toho, či je umývanie kuracieho mäsa potrebné bezprostredne pred varením. Niektorí ľudia sa domnievajú, že umývanie mäsa môže pomôcť odstrániť baktérie a potenciálnu kontamináciu. Iní však tvrdia, že umývanie mäsa môže skôr rozptýliť baktérie po celej kuchyni a zvýšiť riziko znečistenia. Ktorý názor je správny? Spoznajte odpoveď s nami.

Je umývanie kuracieho mäsa potrebné?

Je dôležité si uvedomiť, že správne tepelné spracovanie mäsa na dostatočnú vnútornú teplotu môže zabiť väčšinu baktérií a zabezpečiť úplnú bezpečnosť jedla z kuracieho mäsa. Teda z hľadiska bezpečnosti potravín nie je potrebné mäso umývať.

Okrem toho, umývanie kuracieho mäsa môže mať aj nežiaduce dôsledky. Pri umývaní mäsa sa voda zvyčajne rozstrekne po celej kuchyni a môže kontaminovať rôzne povrchy, nádoby a nástroje, čo zvyšuje riziko prenosu baktérií na iné potraviny. Rozptyl baktérií z mäsa môže dokonca znešistiť priestor až na vzdialenosť 80 cm od kuchynského drezu.

umývanie kuracieho mäsa
Foto: Pexels

Čo robiť namiesto umývania surového kuracieho mäsa?

Namiesto umývania kuracieho mäsa odporúčajú odborníci dodržiavať nasledujúce bezpečnostné opatrenia:

  1. Správne skladovanie: Uchovávajte kuracie mäso v chladničke pri správnej teplote, aby sa minimalizovalo riziko rýchleho množenia baktérií.
  2. Bezpečné rozmrazovanie kuraciny: Ako rozmraziť kura? Vyskúšajte najrýchlejšiu metódu.
  3. Oddelenie surového a spracovaného mäsa: Dbajte na to, aby ste oddelili surové kuracie mäso od ostatných potravín, najmä od hotových jedál a zeleniny.
  4. Dôkladná hygiena: Pred a po manipulácii s kuracím mäsom si dôkladne umyte ruky a opláchnite povrchy, nádoby a nástroje so saponátom, aby sa minimalizovalo riziko prenosu baktérií.
  5. Správne tepelné spracovanie: Dôkladne tepelne spracujte kuracie mäso na odporúčanú teplotu, aby sa zabezpečila bezpečnosť jedla.

Mäso vždy dôkladne tepelne upravte, inak vám hrozí otrava

Otrava jedlom z nedostočne tepelne upraveného kuracieho mäsa môže mať veľmi mierne až vážne príznaky, v závislosti od toho, aké baktérie ju spôsobili. A hoci príznaky sa môžu líšiť, najväčšie riziko otravy majú: deti do štyroch rokov, tehotné ženy, starší ľudia a osoby s oslabeným imunitným systémom alebo s existujúcimi zdravotnými problémami. Dodržiavajte preto prísne hygienické zásady a všetky druhy mäsa, vrátane toho kuracieho, dôkladne tepelne upravte. Ak sa chystáte konzumovať tatarák alebo sushi či inú formu tepelne nespracovaného mäsa, dbajte na jeho prvotriednu čerstvosť a spoľahlivého dodávateľa.

umývanie kuracieho mäsa
Foto: Pexels

Chystáte sa piecť kura? Aký dlhý čas potrebuje na prípravu? Objavte ideálny čas pre jeho bezpečné prepečenie.

Komentáre

Komentáre môže pridavať len prihlásený používateľ