Ako skladovať paradajky, aby neboli múčnaté či prezreté

Ľudia majú rôzne názory na to, ako skladovať paradajky, ale všetci chcú rovnaký výsledok: čerstvé, sladké, mierne kyslé paradajky, ktoré chutia skvelo. Ako skladovať paradajky, aby boli čo najdlhšie čerstvé na jedenie či varenie? Pokračujte v čítaní a dozviete sa všetko o uskladnení týchto červených dobrôt.

Čerstvé zrelé paradajky pridávajú sviežosť a šťavnatosť mnohým receptom. Či už sa chystáte jesť paradajky surové k raňajkám alebo z nich idete pripraviť paradajkovú omáčku, musíte vedieť ako ich skladovať, aby zostali čerstvé. A to najmä v lete, keď sa kríky tejto obľúbenej plodiny prehýbajú pod ťarchou novej úrody. Nikto predsa nechce mať múčnaté či prezreté paradajky na svojom stole.

ako skladovať paradajky
Foto: Pixabay

Ako skladovať paradajky

Ak paradajky ešte nie sú zrelé, najlepšie je ich skladovať na kuchynskej linke. Tu vydržia niekoľko dní, kým úplne nedozrejú. Ako zistiť, že sú už zrelé? Zrelé paradajky sú voňavé a mierne poddajné na dotyk. Keď sú už paradajky zrelé, buď ich čo najskôr spotrebujte alebo ich dajte do chladničky, aby ste zachovali ich čerstvosť. Zrelá paradajka môže zostať uložená v chladničke asi dva týždne.

Môžete skladovať paradajky v chladničke?

Stručne povedané, áno, paradajky môžete skladovať v chladničke, rovnako ako cukety, ale je dôležité zvážiť zrelosť paradajky. Chladenie prerušuje proces dozrievania a nikto nechce jesť múčnate, mdlé, nezrelé paradajky. Ak dáte nezrelé paradajky do chladničky, zostanú také už stále – nikdy nebudú už také chutné, ako by teoreticky mohli byť. Ak nazbierate alebo sa vám podarí kúpiť dokonale zrelú paradajku, buď ju hneď zjedzte alebo ju uložte nekompromisne do chladničky. Inak rýchlo zmäkne, prezrie a zhnije.

ako skladovať paradajky
Foto: Pixabay

Pamätajte, že mäkké a trochu prezreté paradajky môžete stále použiť na paradajkové omáčky, zaváraniny, chutney a ďalšie recepty. Každopádne vždy pred konzumáciou nechajte vaše paradajky dosiahnuť izbovú teplotu, vtedy majú totiž tú najlepšiu chuť.

Ako skladovať nakrájané paradajky

Keďže šupka chráni dužinu, je najlepšie skladovať paradajky celé a nenarezané. Ak máte rozkrojený zvyšok paradajky, existuje predsa jeden spôsob, ako ho udržať čerstvým dlhšie. Jednoducho prekryte nakrájanú stranu pevne potravinovou fóliou a voľne zabaľte nerezanú stranu. Položte paradajku na malý tanier narezanou stranou nadol a dajte ju do chladničky. Nakrájané paradajky vám pri tomto spôsobe uskladnenia vydržia v chladničke niekoľko dní.

Môžete paradajky zamraziť?

Paradajky môžete skutočne zamraziť, aj keď túto metódu nepoužíva pri ich uskladnení veľa gurmánov. Ak máte prebytok zrelých paradajok a nechystáte sa ich všetky použiť, umyte ich, osušte, odstráňte im stonky a zamrazte ich v mrazuvzdornom obale alebo vrecúšku. Keď budete pripravení ich zjesť, jednoducho vložte zmrznuté paradajky do misy s vlažnou vodou.

ako skladovať paradajky
Foto: Pixabay

Rozmrazené paradajky je najlepšie použiť na varenie jedál ako je paradajková omáčka na cestoviny či paradajková polievka. Caprese šalát alebo sendvič, budú chutiť určite lepšie, keď sú pripravené s čerstvými paradajkami. Objavte taktiež recept na domáci paradajkový kečup.

Komentáre

Komentáre môže pridavať len prihlásený používateľ