Je vám horúco? 5 tipov na dokonalé letné osvieženie | Gurman.sk

Je vám horúco? 5 tipov na dokonalé letné osvieženie

Leto je v plnom prúde, je horúco a v tomto období je hydratácia dôležitejšia než po zvyšok roka. Pozrite sa teda na pár tipov ako na dokonalé letné osvieženie, ktoré hydratuje a aj poteší chuťové poháriky. Dospelý človek by mal prijať okolo 3-5 litrov tekutín v priebehu dňa. A dobrou správou je, že sa do denného pitného režimu ráta aj voda z ovocia či zeleniny!

Zvýšte príjem vodnatej zeleniny a ovocia

Je vám horúco? Dajte si pozor, aby ste dbali na zvýšený príjem zeleniny a ovocia, najmä tých s vysokým obsahom vody. Zelenina a ovocie sú ideálne na letné osvieženie, dodajú telu vodu, ale aj vitamíny či minerály, ktoré by sme v letných mesiacoch mali prijímať vo zvýšenej miere. Mnoho minerálov totiž vypotíme.

1. tip: Pripravte si doma výbornú letnú uhorkovú limonádu, budete potrebovať: ½ uhorky nakrájanú na kolieska, 1 citrón nakrájaný na kolieska, pár lístkov mäty, 1,5 L sódy alebo minerálky, 1 PL medu (voliteľné). Všetko dobre zamiešajte a nechajte odstáť v chladničke aspoň pol hodiny. Uhorka uvoľní do vody elektrolyty, ktoré v lete potením strácame.

letné osvieženie
Foto: Pixabay

2. tip: Zvýšte konzumáciu melónov. Určite melón zaraďte do svojho jedálnička v horúcich dňoch. Krásne hydratuje, doplní vitamíny a minerály a ukojíte ním chute na sladké. Ako si vybrať ten správny melón si môžete prečítať tu.

letné osvieženie
Foto: Pixabay

3. tip: Ovocné poháre sú skvelým tipom ako ešte zvýšiť príjem ovocia a zároveň si dopriať dokonalé letné osvieženie. Keď ovocie skombinujete s jogurtom či vločkami, tak vám to okrem hydratácie poskytne aj pocit sýtosti. Objavte s nami nápady na vynikajúce ovocné poháre.

Domáce letné osvieženie v podobe sorbetu a nápojov

4. tip: Ovocný sorbet. Sorbet je zmrzlina pripravená len z ovocia bez použitia smotany. Vhodná je pre vegánov alebo ľudí s intoleranciou na laktózu a je ideálna počas horúcich letných dní ako osvieženie. Sorbet si doma pripravíte ľavou zadnou.

5. tip: Osviežujúce domáce sirupy, sú skvelou variantou ako vypiť viac pitnej vody, ktorá niekedy sama o sebe ide ťažko dolu krkom. Lepšie je vodu ochutiť a vypiť jej tak dostatok, najmä keď nám je horúco, ako sa o vodu ochudobniť. Stavte na domáce sirupy! Napríklad taký bazový či levanduľový sú perfektným spestrením pitného režimu.

Levanduľový sirup
Foto: Gurman

Ak ste nestihli sezónu bazy a levandule, nemusíte zúfať. Ešte jednoduchšia je príprava domáceho ľadového čaju. Okrem vody tak do seba dostanete aj zdraviu prospešné látky, najmä ak použije bylinkové či zelené druhy čajov.

Či už trávite leto doma, v práci, na dovolenke, na chalupe skutočne nepodceňujte pitný režim a dostatočnú hydratáciu. Každý deň vypite niekoľko pohárov čistej vody, zjedzte pár kúskov vodnatého ovocia či zeleniny a pripravte si nejaký ten osviežujúci nápoj podľa tipov vyššie. Výborne si pochutíte, dodáte telu vitamíny, hydratáciu a vy sa budete cítiť skvele!

Komentáre

Komentáre môže pridavať len prihlásený používateľ