Ako si vybrať melón: 3 tipy, ako zistiť, že je sladký a zrelý

Keď prichádza na výber sladkého a zrelého melóna, nie je nič horšie, ako skončiť po príchode z obchodu s nezrelým kusom bez chuti. Nezúfajte, s nasledujúcimi tromi jednoduchými tipmi sa naučíte, ako si vybrať melón, ktorý vám dopraje sladkú chuťovú explóziu.

1. Dobre si prezrite šupku a stopku

Dobrým indikátorom zrelosti melóna je jeho šupka a stonka. Zrelé melóny majú často suchú pokrútenú stopku, tmavú matnú zelenú šupku a ideálne je, ak na ňom spozorujete žltú alebo oranžovú škvrnu. Keď je melón lesklý, je ešte nezrelý. Dávajte si taktiež pozor na nepravidelné hrčky na povrchu melóna.

ako si vybrať melón
Foto: Pexels

2. Ako si vybrať melón? Otestujte ho hmatom

Ďalším spôsobom, ako zistiť zrelosť melóna, je jemne stlačiť jeho vrchol a spodok. Zrelý melón by mal byť mierne mäkký. Ak sa vrchol alebo spodok melóna dá stlačiť až príliš ľahko, je pravdepodobné, že je prehnitý alebo prezretý. Naopak, príliš tvrdý melón môže byť ešte nezrelý.

3. Ovoňajte melón pred jeho kúpou alebo zberom

Vôňa je taktiež dôležitým aspektom pri výbere sladkého melóna. Priblížte si melón k nosu a ovoňajte ho. Zrelý melón by mal mať príjemnú a sladkú vôňu. Ak nebadáte žiadnu vôňu alebo cítite nepríjemný zápach, pravdepodobne nie je zrelý alebo je naopak prehnitý. Akonáhle ucítite lahodnú arómu, znamená to, že melón je pripravený na konzumáciu a vy si pochutíte na sladučkej dužine.

ako si vybrať melón
Foto: Pexels

Recept s vodným melónom

Keď sa už vo vašej kuchyni nachádza perfektne sladký melón, môžete ho použiť aj do ľahkých letných receptov, akým je napríklad mediteránsky šalát s melónom. Tento jednoduchý, no elegantný pokrm kombinuje sladkú šťavnatú melónovú chuť so slanou a pikantnou príchuťou stredomorských ingrediencií, vytvárajúc tak dokonalú rovnováhu chutí. Tento rýchly šalát s melónom je skutočnou oslavou leta, plnou farieb, textúr a chutí. Môžete si ho vychutnať ako osviežujúce predjedlo, ľahký obed alebo prílohu ku grilovačke. Objavte celý recept na mediteránsky šalát s melónom.

ako si vybrať melón
Foto: Pexels

Komentáre

Komentáre môže pridavať len prihlásený používateľ