Zdravé raňajky: 3 potraviny, ktoré si dopriať bez výčitiek | Gurman.sk

Zdravé raňajky: 3 potraviny, ktoré si dopriať bez výčitiek

Hovorí sa, že raňajky sú najdôležitejším jedlom dňa. Vyvážené zdravé raňajky obsahujú bielkoviny, vlákninu a ovocie či zeleninu. Prinášame vám zoznam 3 potravín, ktoré si môžete ráno bez výčitiek dopriať, aj keď by ste na prvý pohľad možno povedali, že na zdravý raňajkový tanier nepatria.

Ak sa snažíte pretvoriť vaše bežné raňajky na ich zdravšiu verziu, existujú jednoduché možnosti – pridajte viac zeleniny, ovocia či orechov a na pitie zvoľte zelený čaj. To ale rozhodne nie je všetko. Do svojho zdravého raňajkového jedálnička môžete pokojne zaradiť aj nasledujúce obľúbené potraviny, ktoré sú pre vaše telo prospešné.

zdravé raňajky
Foto: Pexels

1. Vajcia – jednoduchá a výživná delikatesa

Vajcia sú vynikajúcim zdrojom bielkovín, ktoré podporujú syntézu svalov. Pretože bielkoviny sa pomaly trávia, pomáhajú udržiavať pocit sýtosti dlhšie a vy tak vydržíte plní energie až do obeda. Okrem toho vaječné žĺtky obsahujú luteín a zeaxantín. Tieto antioxidanty pomáhajú predchádzať očným poruchám ako sú šedý zákal a degenerácia sietnice. Snažte sa však obmedziť konzumáciu vysoko spracovaných raňajkových produktov, ktoré sa často podávajú s vajcami. Máme na mysli najmä párky, špekačky a slaninu. Namiesto toho konzumujte vajcia s ďalšími výživnými potravinami. Vychutnajte si vaše vajíčka s porciou celozrnného chleba a čerstvou alebo dusenou zeleninou.

zdravé raňajky
Foto: Pexels

2. Káva – patrí na zdravé raňajky?

Hneď po vode je káva druhým najpopulárnejším nápojom na svete. Tento tmavý nápoj je bohatý na kofeín, molekulu, ktorá podporuje bdelosť, zlepšuje náladu a zvyšuje fyzický a duševný výkon. Aj keď by sa mohlo zdať, že káva k zdravým raňajkám nepatrí, opak je pravdou. V skutočnosti sa konzumácia kávy spája s mnohými zdravotnými výhodami, s jej množstvom by ste to ale nemali preháňať. Káva podľa vedeckých štúdií znižuje riziko srdcových chorôb či cukrovky druhého typu. Pozor by ste si však mali dávať, ak vašu kávu obľubujete sladkú alebo preferujete ochutené verzie kávových nápojov z kaviarne. S cukrom sa snažte šetriť alebo ho úplne pri príprave vašej raňajkovej kávy vynechať.

zdravé raňajky
Foto: Pexels

3. Chlieb – jednoduchá voľba, ktorá zasýti

Je mýtus, že by ste sa na zdravé raňajky alebo aj inokedy počas dňa mali vyhýbať pečivu. Stačí len zvoliť zdraviu prospešné druhy, napríklad celozrnný chlieb. Pri výbere v obchode si dobre prezrite zloženie vášho celozrnného pečiva a najmä to, aký má podiel celozrnnej múky. Vyhnite sa prifarbovanému, dopekanému alebo cereálnemu pečivu, ktoré môže vábiť tmavým sfarbením, ale reálne neobsahuje celozrnnú múku. Celozrnný chlieb je bohatý na vlákninu a pomaly sa rozkladajúce komplexné sacharidy, ktoré nezvyšujú rýchlo hladinu cukru v krvi a zasýtia vás na dlhší čas.

Na celozrnný chlieb môžete natrieť či uložiť rôzne výživné pochutiny, napríklad: vajcia na mäkko, paradajky s avokádom a čili vločkami, arašidové maslo a banán, tvaroh s jahodami, figy preliate medom, tuniaka či plátky kurčaťa alebo morčacieho mäsa. Z celozrnného pečiva si taktiež môžete na zdravé raňajky pripraviť jednoduchý caprese sendvič. Stále neviete, čo si pripraviť na zdravé raňajky? Inšpirujte sa našim raňajkovým receptárom.

Komentáre

Komentáre môže pridavať len prihlásený používateľ