Ako skladovať broskyne a čo robiť, aby rýchlejšie dozreli | Gurman.sk

Ako skladovať broskyne a čo robiť, aby rýchlejšie dozreli

Sladké a šťavnaté broskyne patria medzi najobľúbenejšie letné ovocie. Aby ste si ich mohli čo najdlhšie vychutnať, je dôležité vedieť, ako ich správne skladovať. Prečítajte si náš návod na to, ako skladovať broskyne a taktiež niekoľko tipov, čo robiť aby rýchlejšie dozreli, ak sú ešte tvrdé a kyslé.

Ako skladovať broskyne:

  1. Výber správnych broskýň: Pri nákupe broskýň sa snažte vyberať tie, ktoré sú mierne mäkké na dotyk a majú intenzívnu vôňu. Skontrolujte aj ich farbu – zrelé broskyne by mali mať žiarivú červeno-oranžovú farbu, ktorá nie je príliš zelenkastá či žltá.
  2. Oddeľte broskyne od iného zrelého ovocia: Ak máte už doma iné zrelé ovocie, ako napríklad banány, neskladujte ich spoločne so zrelými broskyňami. Zrelé ovocie uvoľňuje etylén, ktorý urýchľuje dozrievanie. Ak sa chcete vyhnúť prezretiu broskýň, skladujte ich oddelene.
  3. Použitie chladničky: Ak sú broskyne už dostatočne zrelé a chcete ich zachovať neprezreté, môžete ich vložiť do chladničky. Uchovávajte ich v zeleninovej zásuvke pri teplote okolo 4 °C. Zistite, aká má byť správna teplota v chladničke.
  4. Zmrazenie broskýň: Mrazenie je skvelým spôsobom, ako zachovať čerstvosť a chuť broskýň na dlhšiu dobu. Najprv broskyne dôkladne umyte a zbavte ich kôstky. Potom ich nakrájajte na plátky alebo kúsky podľa vašich preferencií a vložte ich do mrazničky. Vyskúšajte náš TIP na rýchly dezert z mrazených broskýň, na ktorý vám postačia 4 suroviny.

ako skladovať broskyne
Foto: Pixabay

Ako urýchliť dozrievanie broskýň:

  1. Doprajte broskyniam pri dozrievaní dostatok miesta: Ak chcete, aby broskyne rýchlejšie dozreli, neukladajte ich príliš blízko vedľa seba. Dajte im priestor, aby sa mohol etylénový plyn, ktorý produkujú, rozptýliť.
  2. Papierové vrecko: Uložte broskyne do papierového vrecka. Papier absorbuje nežiadúcu vlhkosť a pomôže urýchliť ich dozrievanie.
  3. Skladovanie so zrelým ovocím: Jablká a banány patria medzi ovocie, ktoré produkuje veľa etylénového plynu. Ak umiestnite tvrdé broskyne vedľa zrelých jabĺk alebo banánov, proces dozrievania by sa mal výrazne urýchliť.

Mohlo by vás zaujímať: Ako skladovať paradajky, aby neboli múčnaté či prezreté

ako skladovať broskyne
Foto: Pixabay

Teraz už viete, ako správne skladovať broskyne a ako urýchliť ich dozrievanie, ak sú ešte tvrdé. Týmto spôsobom si môžete vychutnať ich sladkú chuť a šťavnatosť naplno a čo najdlhšie. Pripravte si spolu s nami rýchly broskyňový koláč.

Komentáre

Komentáre môže pridavať len prihlásený používateľ