Pravé kakao: výroba, druhy a ako ho spoznať?

Koláče, ovsené kaše či smoothies si nevieme niektorí predstaviť bez jednej suroviny a tou je: pravé kakao. Najmä pokiaľ ide o pečenie. Zaiste ste si v obchode všimli mnoho variant kakaa. Priblížime vám jednotlivé druhy a ako si vybrať to pravé kakao.

Pravé kakao: ako príde do regálov v obchode?

Na začiatok v skratke priblížime proces výroby. Pravé kakao pochádza zo stromu a plodov kakaovníka. Jeden kakaový bôb obsahuje asi 20-40 semien. Tie sa ručne vyberajú a prechádzajú poväčšine procesom fermentácie. Čo to je, sa dočítate tu. Tu sa pri fermentovaní nepoužíva soľ, ale listy z tropických stromov. Následne sa bôby sušia, ideálne na slnku. Po usušení sa upražia a pomelú, čím vznikne drť, z ktorej sa oddeľuje kakaové maslo a kakaový prášok.

Zaujímavosť: Biela čokoláda neobsahuje žiaden kakaový prášok, je vyrobená len z kakaového masla a cukru, preto je biela.

pravé kakao
Foto: Pixabay

Druhy kakaa

Niekedy sa však fermentované a usušené bôby nepražia – čím vzniká surové kakao inak povedané: raw. Obsahuje omnoho viac nutričných látok, je teda výživnejšie, ale jeho chuť nie je taká lahodná. Práve preto sa pristupuje k praženiu bôbov, vtedy dostane kakao svoju typickú chuť a vôňu. Pozrime sa na zoznam druhov:

pravé kakao
Foto: Pixabay

Nealkalizované kakao: nepražené, má svetlejšiu farbu, je prirodzene kyslé a nemá typickú chuť kakaa.

Alkalizované kakao: patrí sem aj to najznámejšie – holandské, bôby prešli procesom alkalizácie, teda technologickej úpravy s regulátromi kyslosti, pre zníženie kyslej chuti a predĺženia minimálnej trvanlivosti. Prečítajte si aký aj rozdiel medzi minimálnou trvanlivosťou a dátumom spotreby.

Kakao so zníženým obsahom tuku: kakaový prášok, ktorý prešiel alkalizáciou plus výrobca upravil jeho zloženie tak, aby bol obsah tuku nižší než 15 %.

Po ktorom druhu siahnuť a ktoré je to pravé kakao?

To závisí, na čo chcete kakao použiť a celkovo na vašich chutiach. Raw nespracované nealkalizované kakao a výrobky z neho, napr. raw čokolády sú zaiste tou najzdravšou variantou. Šetrný proces spracovania bez tepelnej úpravy zvyšuje jeho nutričnú výživovú stránku. Je najbohatšie na antioxidanty. Nevýhodou je jeho atypická chuť, ktorá neulahodí každému.

pravé kakao
Foto: Pixabay

Alkalizované kakao zas vyniká svojou typickou chuťou a vôňou. Procesom alkalizácie došlo k znehodnoteniu nejakých minerálov, vitamínov a antioxidantov, ale nejde o nič drastické. Tu je skôr podstatný obsah tuku. Rozhodne odporúčame kupovať pravé kakao s obsahom tuku nad 15- 20 %, teda vyhnite sa kakau so zníženým obsahom tuku.

Mnoho ľudí po ňom siaha, lebo chce ušetriť nejaké tie kalórie, ale zamyslite sa koľko toho kakaa do pečenia použijete. Maximálne tak 3-4 PL na celý koláč. Tých pár kalórií čo ušetríte, rozhodne nestojí za stratu chuti a výživných látok, ktoré sú práve obsiahnuté v kakaovom tuku. Môžete si upiecť fantastický čokoládový brownie.

Komentáre

Komentáre môže pridavať len prihlásený používateľ