Ako skladovať koreniny? Rady pre dlhú trvanlivosť
Dobré jedlo potrebuje korenie. Aby ste uchovali ich čerstvosť čo najdlhšie potrebujete vedieť ako skladovať koreniny. Preto sme pre vás napísali pár užitočných tipov pre ich efektívne skladovanie, aby ste mohli využiť ich potenciál pri varení naplno.
Neoddeliteľnou súčasťou každého varenia a pečenia sú koreniny. Dodávajú jedlu najmä chuť a arómu. Možno ste to netušili, ale medzi koreniny radíme napríklad aj aromatickú vanilku, škoricu, či šafrán. Ten zároveň drží prvé miesto medzi najdrahšími koreninami v našich končinách. Používa sa najmä pri varení ryže. Pripravte si exotickú kokosovú ryžu so šafránom.
V skutočnosti poznáme mnoho druhov korenín a doma ich často máme desiatky. Ak chceme z korenín vyťažiť maximum musíme poznať pár pravidiel ako skladovať koreniny.
Ako skladovať koreniny, aby dlho vydržali?
Ani najkvalitnejšie korenie nevydrží na večné časy. Najväčšími narušiteľmi trvanlivosti sú rovnaké faktory ako pri olejoch a tukoch – teda svetlo a vzduch. Korenie vďaka nim oxiduje a rýchlo tak stráca intenzitu vône a chuti. Odporúčané sú preto dobre uzatvárateľné nádobky, ktoré je vhodné umiestniť na tmavé miesto v kuchyni, napríklad špajza, šuflík či za dvierka kuchynskej linky.
Tipy ako skladovať koreniny pre efektívne využitie v kuchyni
Mnohí sme si zvykli na určité tipy korenín, najčastejšie používame okrem soli: čierne korenie, rascu, chilli, mletú papriku. Preto sa snažíme mať koreniny niekde po ruke. Síce ide o praktické hľadisko, ale koreniny takto priamo vystavujeme ďalším nepriateľom a to – teplu a vlhku. Najmä ak ich máme odložené stále v sáčku, v akom sme ich kúpili.
Pri nákupe korenín skúste myslieť na to, že menej je niekedy viac. Kupujte radšej malé balenia a pravidelne tak dopĺňajte svoje koreničky. Aj toto je jeden zo spôsobov ako skladovať koreniny pre ich dlhú životnosť.
Ďalší užitočný tip znie: kupujte korenie v celku a nie mleté, samozrejme okrem červenej papriky. Celá gulička korenia drží svoju arómu vo vnútri plodu, jeho namletím tak dochádza takmer okamžite ku oxidácií už v továrni, kým sa mletá zmes dostane do sáčku. Pokiaľ túžite vyťažiť čo najviac arómy z korenia, rozhodne si doma nameľte vami zvolené korenie tesne pred použitím.
Rovnako odporúčame nekupovať koreniace zmesy: korenie na mäso, korenie na huby, grilovacie korenie a pod. Opäť boli plody korenín vopred namleté, čím strácajú už vo výrobni svoje kvality a navyše bývajú do zmesí pridávané rôzne aditívne a konzervačné látky. Pozrite si niekedy zloženie takejto koreninovej zmesi a posúďte sami. Navyše sa tieto zmesky korenín skladajú výhradne z takých surovín, aké máte pravdepodobne doma. Ide o zmes soli, korenín a byliniek.
Slovo na záver
Na perfektné dochutenie jedál vám vskutku stačí mať doma niekoľko základných druhov korenia. Ľahko si z takýchto základných ingrediencií vyčarujete aj napríklad domácu bbq omáčku. Samozrejme výslednú chuť jedla ovplyvňuje aj jeho spracovanie a príprava. To platí obzvlášť pri príprave mäsa, preto ak chcete poradiť napríklad so správnou prípravou steaku, pozrite sa s nami ako si ho pripraviť.
Komentáre môže pridavať len prihlásený používateľ