Oleje a tuky. Viete ako ich skladovať a správne používať?
Oleje a tuky tvoria jednu z troch hlavných skupín živín našej stravy. Aj keď pre mnohých sú v strave nepriateľmi, najmä pri boji s nadbytočnými kilami, sú v jedálničku nenahraditeľné a potrebné. Viete ako ich skladovať a správne používať v kuchyni? Pozrite sa na to s nami.
Druhy tukov a olejov
Vo všeobecnsoti poznáme tuhé tuky, ako napríklad maslo, masť, kokosový olej či palmový olej. Ich skupenstvo je tuhé aj pri izbovej teplote a inak sú nazývané aj ako nasýtené tuky. Radíme sem taktiež stužené rastlinné tuky. Zistite, aký je rozdiel medzi margarínom a maslom, zíde sa vám to najmä pri pečení.
Druhou skupinou sú nenasýtené tuky, kam radíme väčšinu najmä rastlinných olejov. Tam patrí olej olivový, slnečnicový, repkový, tekvicový, ľanový alebo oleje z orechov. K nenasýteným tukom patrí aj rybací tuk obsiahnutý v rybách. Tento druh tukov je pre naše zdravie veľmi prospešný, aj preto sa odporúča konzumovať ryby apsoň 2x do týždňa. Môžete si pripraviť napríklad lososa s cestovinami alebo chutné lososvé poké.
Viete ako skladovať oleje a tuky?
Možno vás to zaskočí, ale také maslo nemusíte nutne skladovať v chladničke. Keďže ide o tuhý tuk, vydrží na chladnejšom mieste ako je špajza či komora niekoľko dní. Chlad však môže predĺžiť jeho životnosť a to isté platí aj pri iných tuhých tukoch ako je bravčová masť, kokosový olej a vyššie uvedené.
Skôr si dajte záležať na tom, aby boli tuky skladované v tmavom prostredí bez priameho slnečného či iného svetla. Najväčším ničiteľom kvality tukov a olejov je práve svetlo. Preto by ste už v obchode mali byť obozretní, platí to hlavne pri olejoch, a kupovať oleje len v tmavej fľaške či nádobe. Pri olejoch na vysmážanie to však neplatí, tie prešli rafináciou, čo je proces, ktorý zvyšuje ich stálosť.
Ešte jeden faktor je dôležitý pri tom ako skladovať oleje a tuky. A tým je zamedzenie prístupu kyslíka ku oleju či tuku. Opäť sú na oxidáciu náchylnejšie práve oleje, a to najmä tie za studena lisované. Na tuhé tuhy nemá kyslík až tak ničivé učínky.
Ako správne používať tuky a oleje pri varení?
V zásade platí, že živočíšne tuhé tuky sú najstabilnejšie. To znamená že majú vysoký dymový bod. Práve ten je dôležité poznať pri olejoch a tukoch, ktoré doma používame.
Pri tepelných úpravách ako je restovanie či smaženie treba siahnuť po rafinovaných rastlinných olejoch, ktoré sú na to určené, ako napríklad slnečnicový či repkový. Vhodná je aj bravčová masť. Práve tá je asi najchutnejšou voľbou a dáva jedlu vyniknúť na chuti, s obľubou ju používame v mäsových jedlách ako napríklad mäsové chilli con carne. Pozor však na množstvá a frekvenciu používania, ide o nasýtený tuk, ktorého konzumáciu treba strrážiť.
Pri varení na nižších teplotách alebo pri dusení pokojne siahnite aj po dobrom olivovom oleji. Taktiež sa významne podpíše na výslednej chuti pokrmu, najmä pri dusenej zelenine.
Nuž a na studenú kuchyňu rozhodne doporučujeme používať kvalitné extra panenské za studena lisované oleje. Vynikajúci je tekvicový olej alebo stará známa klasika – olivový olej. Skvele vynikne napríklad v ľahkých jedlách ako je grécky šalát. Rozhodne však niekedy skúste aj iné rastlinné druhy olejov.
Komentáre môže pridavať len prihlásený používateľ