Bezkôstkové mandarínky: Ako ich v obchode rozpoznáte?

Mandarínky patria k obľúbeným druhom ovocia a keď sa objavia na pultoch obchodov, prichádza s nimi aj sviatočná atmosféra. Mnohokrát sa môžete stretnúť s dilemou, ako vybrať tie správne, a teda tie, ktoré sú šťavnaté, sladkokyslasté a ideálne bez kôstok. Prinášame vám niekoľko tipov, ako rozoznať, či sa vo vašom košíku ocitli práve bezkôstkové mandarínky.

V regáloch obchodov môžete nájsť rôzne druhy mandarínok – veľké aj malé, okrúhle či mierne ploské, svetlé alebo sýto oranžové. Ako nájsť tie, ktoré budú mať sladkú chuť a nebudú obsahovať žiadne kôstky medzi všetkými týmito odrodami?

Mandarínky nie sú typom pomaranča. Na prvý pohľad sa vám však môže zdať, že tieto exotické plody sú podobné. Spolu s pomarančom a citrónom sú mandarínky zástupcami rodu citrusov a zdieľajú spolu rovnakú rodinu plodín, zvanú Rutaceae. Existujú však hybridy mandarínok, ktoré sú samostatnými druhmi.

Vizuálne je ťažké rozpoznať medzi druhmi mandarínok rozdiel. Je tomu tak preto, že krížené manadrínky sa tiež často predávajú pod všeobecným názvom mandarínky. Kúpa mandarínok je preto lotériou a ľahko môžete kúpiť kyslo-sladký hybrid s kôstkami a hrubou šupkou, ktorú bude ťažké odstrániť. Dá sa tomu vôbec zaručene predísť a vybrať si v obchode bezkôstkové mandarínky?

bezkôstkové mandarínky
Foto: Pixabay

Mohlo by vás zaujímať: Domáce varené víno: Ohúrte rodinu a priateľov s najlepším receptom

Bezkôstkové mandarínky a ako ich v obchode rozoznať

Vo všeobecnosti platí, že ak si túžite domov z obchodu odniesť bezkôstkové mandarínky, mali by ste hľadať klementínky. Klementínka je krížencom mandarínky a sladkého pomaranča, vzhľadovo je malá, s tenkou šupkou. Klementínky sú sladšie ako väčšina mandarínok a často nemajú kôstky alebo majú maximálne 1-2 kôstky. Niekedy samotní výrobcovia označujú na štítku na krabici s ovocím, že ide práve o klementínky.

Medová mandarínka odrody Murcott má strednú veľkosť, môže byť plochá na povrchu a vyzerá ako guľka s tenkou šupkou. Nevýhodou tejto odrody je, že šupku je mnohokrát ťažké odstrániť. Najväčšou mandarínkou je odroda Sunburst. Vznikla skrížením dvoch typov, má šťavnatú a sladkú dužinu, takže ju využijete na prípravu džúsov, no obsahuje viac semienok.

Prečítajte si tiež: 3 vianočné recepty na nealkoholický punč: Skvelý pre deti a šoférov

bezkôstkové mandarínky
Foto: Pixabay

Ako sa vyznať v rôznych druhoch mandarínok a ich čerstvosti?

Ak máte radi sladké bezkôstkové mandarínky, hľadajte mandarínky druhu unshiu (nazývané aj satsuma) a klementínky. Najčastejšie ich môžete spoznať podľa ich malých rozmerov a šupky sýto oranžovej farby, ktorú je ľahké odstrániť. Ak vám nevadia jadierka, zvoľte mandarínky Murcott. Ak vám mandarínka potom ako ju vezmete do ruky pripadá až príliš ľahká, nekupujte ju. Plody so šťavnatou dužinou sú ťažšie. Venujte taktiež pozornosť šupke. Tá by mala byť napnutá. Taktiež skontrolujte miesto, kde bola mandarínka prichytená o konárik. Toto miesto by malo byť biele a mäkké. Ak vidíte, že je tu mandarínka hnedastá a vyschnutá, znamená to, že už nie je čerstvá.

Mohlo by vás zaujímať: Ako olúpať pomelo: Vychutnajte si jeho šťavnatosť bez horkých častí

Komentáre

Komentáre môže pridavať len prihlásený používateľ