Rímska rasca: Tušili ste, ako sa líši od tej klasickej?

Možno by ste si mysleli, že rímska rasca a rasca lúčna sú len rôznymi názvami pre tú istú koreninu, no opak je pravdou. Tieto dve aromatické bylinky sú síce vizuálne podobné, no ich odlišnosti v chuti a vôni ich vytýčili na rôzne cesty v kulinárskom svete. Poďme sa spoločne pozrieť na podrobnosti o ich odlišnostiach a odhaľme, prečo sa ich použitie nedá jednoducho zameniť.

Rasca lúčna (Kmín):

Pôvod a Charakter:

  • Rasca lúčna (Carum carvi) je považovaná za klasiku stredoeurópskej kuchyne a pochádza z Európy, najmä z Nemecka a Holandska.
  • Rastlina rastie do výšky 40 – 60 cm, zdobená je bielymi a ružovými kvetmi a jej plody sú nám známe ako rascové alebo kmínové semienka.
  • V tradičnej kuchyni strednej Európy hrá dôležitú úlohu, pridávajúc jedlám charakteristickú chuť a vôňu.

rímska rasca
Foto: Pixabay

Rímska rasca (Rímsky kmín):

Pôvod a Charakter:

  • Rímska rasca je pôvodom z Egypta, pretože má svoje ideálne rastové podmienky v teplých oblastiach.
  • Vyznačuje sa exotickou a silnou arómou, ktorú získava po opražení pred použitím.
  • Často sa využíva v receptoch indickej kuchyne, dodávajúc jedlám exotickú chuťovú paletu.

Gurman TIP: Máte radi strukoviny? Rasca je známa svojim účinkom zmierňovať nadúvanie po jedle. Práve preto ju môžete použiť v receptoch z hrachu, cíceru či fazule. „Našu“ klasickú rascu určite nevynechajte pri príprave fazuľovej polievky s údeným mäsom, rímsku rascu naopak využijete pri príprave indického dhalu.

ako uvariť červenú šošovicu
Foto: Pixabay

Prečo nemôžeme tieto dva druhy rasce zameniť?

Rozdiely medzi rímskou rascou a rascou lúčnou idú ďaleko nad rámec ich geografického pôvodu. Obe koreniny majú jedinečné chuťové vlastnosti a vône, ktoré nemožno jednoducho nahradiť. Rímska rasca prinesie do vášho jedla exotickú arómu, zatiaľ čo klasické rascové semienka, či už v celku alebo mleté, dodajú receptom tradičný stredoeurópsky nádych.

Mohlo by vás zaujímať: Rozdiel medzi cibuľou a šalotkou: Neurobte pri ich použití túto chybu

Hoci si môžu byť podobné v názve a vzhľade, rímska rasca a rasca lúčna sú dve jedinečné koreniny s vlastnými gastronomickými príbehmi. Ich cesty sa môžu krížiť na tanieri, ale ich chuťový svet je odlišný a jedinečný. Preto si vychutnajte každú z týchto korenín samostatne, aby ste ocenili plnosť ich chuťového potenciálu.

Prečítajte si tiež: Ako schudnúť aj ušetriť? Vymeňte v receptoch mäso za strukoviny

Komentáre

Komentáre môže pridavať len prihlásený používateľ