Rozdiel medzi cibuľou a šalotkou: Neurobte pri ich použití túto chybu

Nie je cibuľa ako cibuľa. Aj pri tejto plodine, ktorá je bežne používaná snáď do základu každého slovenského jedla, existujú v jednotlivých jej druhoch rozdiely, a to nielen vo vzhľade, ale najmä v chuti. Dnes si posvietime na rozdiel medzi cibuľou a šalotkou a pozrieme sa aj na chybu, ktorú by ste v kuchyni mohli urobiť, ak by ste sa rozhodli tieto druhy cibule vzájomne zameniť.

Cibuľa je v našich kuchyniach základnou ingredienciou. Väčšina receptov, preto začína najmä starým známym „na oleji orestujeme cibuľu“. Napriek tomu, že tak ako cibuľa aj šalotka patria do čeľade cibuľovitých, majú svoje špecifické vlastnosti aj odporúčané použitie. Tušili ste, aký je hlavný rozdiel medzi cibuľou a šalotkou?

Cibuľa – základný pilier mnohých slovenských receptov

Cibuľa je väčšia, guľatá a jej vrstvy sú hrubé. Má pevnú štruktúru a často ju môžete v obchode nájsť aj v bielom, hnedom alebo fialovom (červenom) odtieni. Žltá cibuľa má výraznú, ostrú a pikantnú chuť. Varením cibuľa zmäkne a získava sladkastý nádych, ktorý môžete v kuchyni využiť rôznymi spôsobmi. Skaramelizovaná žltá cibuľa vám poslúži napríklad ako perfektný základ do francúzskej cibuľačky. Ak nakrájate cibuľu na väčšie kocky, vznikne z nej neodmysliteľné gro pod guláš, napríklad aj ten na čiernom pive.

rozdiel medzi cibuľou a šalotkou
Foto: Pexels

Žltá cibuľa sa používa sa pri varení širokého spektra jedál, od polievok a omáčok po pečené pokrmy a majonézové šaláty. Hrá kľúčovú úlohu pri vytváraní základov receptu, no jej hrubé kolieska si pokojne môžete aj vysmažiť v cestíčku. Napríklad na tento účel by sme vám rozhodne neodporúčali použiť šalotku.

Šalotka – má jemnejšiu chuť ako žltá cibuľa

Šalotka je menšia, oválna a jej vrstvy sú tenké a ľahko oddeliteľné. Má tendenciu byť menšia ako žltá cibuľa a v kuchyni oceníte jej jemnejšiu chuť. Na jazyku je sofistikovanejšia a menej agresívna, čo ju robí ideálnou pre recepty, v ktorých nechcete cítiť ostrú cibuľovú chuť. Šalotku použite radšej v receptoch, kde potrebujete dosiahnuť jemnú chuť bez prílišného zatienenia ostatných prísad. Využitie si preto táto menšia cibuľka nájde v nátierkach, ale aj v populárnom guacamole, ak nemáte práve po ruke červenú cibuľu.

rozdiel medzi cibuľou a šalotkou
Foto: Pixabay

Nerobte pri zamieňaní cibule a šalotky túto chybu

Aj keď cibuľa a šalotka majú svoje špecifické využitie, môžete ich navzájom zameniť. Platí tu však jedna zásada. Ak by ste v recepte, kde sa vyžaduje šalotka použili klasickú cibuľu, môžete ňou potlačiť chute ostatných menej výrazných ingrediencií. Cibuľa je aromatickejšia aj pálivejšia ako šalotka. Na druhej strane, ako základ do gulášu sa vám ako z ekonomického (šalotka býva drahšia), tak z chuťového hľadiska neoplatí používať šalotku. Poctivý mäsový základ s väčšími kusmi mäsa si doslova pýta žltú cibuľu. Jednoducho povedané, ak chcete jedlu dodať jemnejšiu chuť, pridajte do neho šalotku. Ak túžite po robustnej chuti, siahnite po tradičnej žltej cibuli.

Prečítajte si tiež: Pečený cesnak: Lahôdka aj pre tých, čo nemajú radi chuť cesnaku

Komentáre

Komentáre môže pridavať len prihlásený používateľ