Salmonelóza v jedle: Ako sa jej môžete bezpečne vyhnúť?

Salmonelóza v jedle nie je počas leta zriadkavou nástrahou. Prinášame vám bezpečné praktiky a tipy na letné obdobie, ako sa vyhnúť nákaze salmonelózou a bez obáv si vychutnať všetky vaše obľúbené pokrmy a maškrty.

Leto je obdobím, kedy sa mnohí radi oddávajú piknikom, grilovačkám a ďalším vonkajším aktivitám, pri ktorých sa podávajú rôzne delikatesy. No s teplejším počasím prichádza aj zvýšené riziko prenosu potravinovo prenosných ochorení, akým je napríklad salmonelóza. Salmonelóza je bakteriálne ochorenie spôsobené baktériami Salmonella, ktoré sa môže vyskytnúť v potravinách.

Po požití potraviny kontaminovanej salmonelou sa môžu prejaviť nepríjemné príznaky, vrátane nevoľnosti, bolestí brucha, častého zvracania, silných hnačiek a teploty, ktorá sa môže striedať so zimnicami. Baktéria salmonela pretrváva v tráviacom ústrojenstve ešte niekoľko týždňov po skončení ochorenia, a preto je dôležité dodržiavať bezpečnostné opatrenia aj po zotavení.

salmonelóza v jedle
Foto: Pixabay

Salmonelóza v jedle: Tieto potraviny predstavujú najväčšie riziko nákazy

Najväčšie riziko predstavujú potraviny ako mäso, mleté mäso, mäsové výrobky, hydinové výrobky, sušené alebo surové vajcia a vaječné výrobky ako majonéza. Zistite, ako odhalíte pokazené mleté mäso.

Asi budete prekvapení, ale salmonelózou sa dá nakaziť aj z plnených pekárenských a cukrárenských výrobkov, rôznych krémov, zmrzlín, plodov mora akými sú kôrovce a mäkkýše či z mušlí a ustríc. Rizikovými sú taktiež syry, maslo a smotana vyrobená zo surového mlieka alebo mlieka, ktoré nebolo dostatočne tepelne ošetrené.

Salmonelou môžu byť kontaminované aj potraviny rastlinného pôvodu určené na priamu spotrebu, ako napríklad naklíčené semená, nakrájané ovocie, nepasterizované ovocné a zeleninové šťavy.

Aby sme sa vyhli salmonelóze a užili si bezpečne letné pochúťky, je dôležité dodržiavať niekoľko jednoduchých, no dôležitých bezpečnostných opatrení.

salmonelóza v jedle
Foto: Pixabay

Bezpečnostné tipy, ako zabrániť nákaze salmonelózou z jedla:

Pri nákupe potravín v obchodoch a bufetoch si je potrebné všímať nielen dobu trvanlivosti, dátum spotreby, ale prezrieť si aj, či výrobok nevykazuje nezvyklý vzhľad, zafarbenie, tvar, pach – pretože mikrobiologickú kontamináciu samozrejme voľným okom nespozorujete.

Takisto je potrebné si prezrieť, či potravina, ktorá nesie označenie „vákuovo balená“ nemá neporušený obal a či je uložená v chladiacom, resp. mraziacom zariadení s funkčným teplomerom.

Pred prípravou jedla aj počas jeho prípravy si vždy potrebné umývať si ruky mydlom po dobu minimálne 20 sekúnd, aby sme znížili riziko prenosu baktérií.

Pri príprave jedla sa môžu nebezpečné mikroorganizmy prenášať zo surových potravín na čerstvé alebo uvarené. Nepožívajte preto rovnakú dosku na krájanie, nôž či nádobu na manipuláciu so surovými a uvarenými potravinami.

Riziko salmonelózy znížite na minimum, ak potraviny dôkladne pred požívaním prevaríte pri teplote 70 °C po dobu najmenej 15 minút. Zároveň sa odporúča jedlo po uvarení ihneď skonzumovať alebo schladiť a uložiť do chladničky.

Nepoužívajte recepty, ktoré zahŕňajú konzumáciu surových vajec alebo nedostatočne tepelne spracovaných vajec. Ako skladovať vajcia: Objavte 5 tipov, aby sa nepokazili.

Uchovávajte potraviny, najmä mäso, vajcia a mliečne výrobky v chladničke pri správnych teplotách. Zabráni to rýchlemu rastu baktérií. Uvarené jedlo čo najskôr ako je to možné presuňte do chladničky. Má vaša chladnička správnu teplotu? Zistite to teraz.

mleté mäso
Foto: Pixabay

S dodržiavaním týchto jednoduchých tipov môžete minimalizovať riziko nákazy salmonelózou a bezpečne si vychutnať letné pochúťky so svojimi blízkymi. Nezabudnite, že bezpečné praktiky pri príprave a skladovaní potravín sú kľúčom k zachovaniu dobrého zdravia a pohody počas leta!

Komentáre

Komentáre môže pridavať len prihlásený používateľ