Biela čokoláda: 10 zaujímavostí, ktoré ste o nej možno netušili

Máte radi bielu čokoládu alebo si radšej pochutíte na tradičnej tmavej čokoláde? Biela čokoláda neobsahuje kakaovú hmotu, no vyznačuje sa sladkou a krémovou chuťou. Pozrime sa spoločne na 10 zaujímavostí o tejto cukrovinke, ktoré ste možno vôbec netušili.

Biela čokoláda a 10 zaujímavých faktov o nej

1.“Čokoláda“ bez kakaovej hmoty

Biela čokoláda neobsahuje kakaovú hmotu, ktorá je prítomná v tmavej, horkej a mliečnej čokoláde. Hlavnými zložkami bielej čokolády sú kakaové maslo, cukor, mliečny základ a ochucujúce zložky, ako napríklad vanilka. Označenie „čokoláda“ je preto pri tejto cukrovinke často sporné.

Mohlo by vás zaujímať: Vanilka, vanilkový cukor a extrakt. Poznáte rozdiel?

2. Obsahuje menej kofeínu

Tušili ste, že čokoláda je zdrojom kofeínu? Biela čokoláda má oveľa menej kofeínu v porovnaní s obyčajnou čokoládou, pretože jej chýba kakaová hmota, v ktorej sa kofeín nachádza.

biela čokoláda
Foto: Pixabay

3. Biela čokoláda je sladšia

Biele čokolády majú veľmi sladkú chuť, pretože obsahujú viac cukru ako iné druhy čokolády. To ich robí obľúbenými pre tých, ktorí majú radi sladké dobroty. Zároveň by ste to však kvôli tomuto faktu s jej konzumáciou nemali preháňať, a to najmä vtedy, ak sa snažíte vyhýbať kalorickým potravinám.

4. V USA nie je tak obľúbená

Biela čokoláda nie je v Spojených štátoch tak populárna, ako je tomu v Európe. Práve preto väčšina výrobcov bielej čokolády pochádza práve z Európy.

5. Farba bielej čokolády

Farba bielej čokolády nie je úplne biela. Jej odtiene sa pohybujú od svetlohnedej po maslovú či svetložltú. Vzhľadom k absencii kakaa nie je biela čokoláda tmavá, no taktiež nie je úplne biela, ako hovorí jej názov.

biela čokoláda
Foto: Pixabay

6. Má mliečny základ, no existujú aj jej vegánske verzie

Základ bielej čokolády tvoria okrem kakaového masla mliečne produkty, ako je sušené mlieko alebo mliečny prášok. Pridávajú čokoláde krémovú chuť, ktorá sa rozpúšťa v ústach. Existujú však aj vegánske verzie bielej čokolády, ktoré namiesto mlieka obsahujú napríklad ryžové mlieko.

7. Pôvod bielej čokolády

Pôvod bielej čokolády je do veľkej miery nejasný. Avšak, všeobecným názorom je, že spoločnosť Nestlé začala komerčnú výrobu bielej čokolády v roku 1936. Bolo to jedným z ich spôsobov využitia nadbytku sušeného mlieka počas prvej svetovej vojny. Na trh tak bola uvedená prvá biela čokoláda pod názvom „Nestlé Milkybar.“ Táto čokoláda je stále obľúbená po celom svete.

8. Má široké využitie pri príprave dezertov

Biela čokoláda sa často používa pri výrobe dezertov ako sú torty, muffiny alebo cookies. Jej sladká chuť môže byť skvelým doplnkom k iným ingredienciám. Bielu čokoládu dobre dopĺňa citrusové ovocie ako citrón alebo bobuľovité kyslejšie ovocie (napr. maliny), ale aj tmavá čokoláda či slaný karamel. Určite si vyskúšajte pripraviť aj náš výborný cheesecake s bielou čokoládou.

Cheesecake s bielou čokoládou
Foto: Gurman

9. Ako chutí, keď sa pokazí?

Aj napriek vysokému obsahu cukru a tuku sa aj biela čokoláda môže po čase pokaziť. Pokazená biela čokoláda môže zaváňať cibuľou a kyslosťou. Vo všeobecnosti vám však pri správnom skladovaní vydrží dva až päť rokov. Ideálne ju však skonzumujte rok od zakúpenia.

10. Pred kúpou skontrolujte jej zloženie

Ak si chcete kúpiť relatívne kvalitnú bielu čokoládu, skontrolujte pred kúpou jej zloženie. Uistite sa, že obsahuje iba „kakaové maslo“ a žiadne ďalšie tuky ako sú kokosový alebo palmový olej.

Máte radi sladké? Vyskúšajte si pripraviť poklad francúzskej kuchyne s názvom pain au chocolat, na ktorého prípravu môžete rozhodne použiť aj bielu čokoládu.


Komentáre

Komentáre môže pridavať len prihlásený používateľ