Mleté mäso: Spôsoby, ako rýchlo zistíte či nie je zlé

Mleté mäso je populárna ingrediencia v mnohých receptoch vrátane tých na letné grilovanie. Ak nie je skladované správne, môže sa rýchlo pokaziť. Ako teda zistiť, či je mleté mäso ešte dobré na konzumáciu? Prinášame vám spôsoby, ako to rýchlo zistíte.

Ako zistiť, či už nie je vaše mleté mäso pokazené?

Predovšetkým, základom je dôsledne sledovať dátum spotreby. Ak ste mäso kúpili v obchode, vždy skontrolujte dátum na obale. Ak sa však už približuje dátum jeho spotreby alebo ste mäso mali v chladničke už niekoľko dní, je dobré skontrolovať niekoľko ďalších faktorov.

mleté mäso
Foto: Pixabay

Farba mäsa môže byť jedným zo signálov. Čerstvé mleté hovädzie mäso je obvykle na povrchu jasne červené, a to vďaka prítomnosti kyslíka. Mäso, ktoré je zabalené a chladené, môže byť vo vnútri mierne hnedé, ale ak je celé mäso sivé alebo hnedé, môže to byť znamenie, že je pokazené.

Ďalším dôležitým faktorom je vôňa. Pokazené mäso často nepríjemne zapácha, čo je ťažko prehliadnuteľné a v konečnom dôsledku vám tento zápach veľa napovie o tom, či mäso nie je zlé. Ak máte pochybnosti, najlepšie urobíte, ak mäso vyhodíte.

Zbystrite, ak je mleté mäso lepkavé alebo slizké na dotyk. Aj keď ostatné faktory nenaznačujú jeho skaze, no na rukách zanecháva mäso nepríjemný pocit lepkavosti či slizkosti, je lepšie ho nekonzumovať.

Bezpečnosť pri konzumácii mletého mäsa

Bezpečnosť by mala byť vždy na prvom mieste. Ak máte o mäse akékoľvek pochybnosti, je lepšie ho vyhodiť. A pamätajte, vždy skladujte mleté mäso v chladničke a konzumujte ho do dvoch dní od kúpy, ak nie je zamrazené. Zistite taktiež, aká by mala byť správna teplota v chladničke. Zamrazené mäso by malo byť skonzumované do štyroch mesiacov. Týmito tipmi sa môžete vyhnúť prípadnej otrave jedlom a užiť si bezpečné a chutné recepty, napríklad výbornú plnenú papriku.

mleté mäso
Foto: Pixabay

Správna príprava a varenie mletého mäsa je rovnako dôležité ako jeho skladovanie. Mleté mäso by malo vždy dosiahnuť vnútornú teplotu minimálne 70°C, aby sa zabezpečilo zničenie prípadných baktérií. K tomu je dobré použiť teplomer, ktorý sa zapichne do mäsa a teplotu odmeria. Zvlášť pri mletom mäse je dôležité ho dobre uvariť či upiecť, pretože baktérie z povrchu mäsa sa môžu dostať dovnútra pri mletí.

Tým, že dodržíte tieto bezpečnostné pokyny, si môžete byť istí, že napríklad váš obľúbený hamburger s mletým mäsom bude nielen chutný, ale aj bezpečný. Odhaľte skvelé recepty na grilovanie mäsa.

Prečítajte si taktiež: Je umývanie kuracieho mäsa potrebné? Poznáme odpoveď

Komentáre

Komentáre môže pridavať len prihlásený používateľ