Recept na HIT sezóny: ZELEROVÝ džús na jarný detox

S príchodom jari sa mnohí rozhodneme zahájiť očistu nášho trávenia či odľahčujúci detox. Jedným z vynikajúcich spôsobov, ako nakopnúť imunitu a zdravie, je pridanie osviežujúceho zelerového džúsu do denného pitného režimu. Nečudo, že zelerový džús sa stal hitom tejto sezóny, nakoľko obsahuje množstvo prospešných látok a je nenáročný na prípravu. Stačí mať v kuchyni po ruke odšťavovač alebo výkonnejší mixér. Vyskúšajte tento recept a dajte nám vedieť či vás očaril rovnako ako státisíce jeho milovníkov po celom svete.

Zelerový džús: Prečo sa teší takej obľube?

Zelerový džús si získal obľubu nielen pre svoju osviežujúcu chuť, ale aj pre výnimočné zdravotné benefity. Tento zelený nápoj je bohatý na vitamíny, minerály a antioxidanty, ktoré môžu podporiť váš imunitný systém, detoxikovať organizmus a prispieť k celkovému pocitu dobrej nálady. Okrem toho je zelerový džús nízkokalorický a obsahuje vlákninu, čo môže byť vynikajúcim štartom k jarnej očiste.

Recept na zelerový džús

Keď sa rozhodnete pripraviť si zelerový džús, môžete si zvoliť medzi dvomi variantmi jeho prípravy. Buď suroviny odšťavíte alebo ich rozmixujete do podoby smoothie. Rozmixovaním ponecháte vo výslednom nápoji podstatne viac vlákniny, no ak vám vyhovuje typická konzistencia nápoja, pustite sa do odšťavovania.

Ingrediencie:

 • 4 stredne veľké zelerové stonky
 • 1 uhorka
 • 2 zelené jablká
 • 1 šťava z jedného citróna
 • 1 strúčik cesnaku (voliteľné)
 • kocky ľadu alebo ľadová drť (voliteľné)

Mohlo by vás zaujímať: Recept na domáci zázvorový shot

zelerový džús
Foto: Pixabay

Postup:

 1. Dobre opláchnite zeler, uhorku a jablká pod studenou tečúcou vodou.
 2. Ošúpte citrón a vytlačte z neho šťavu.
 3. Zeler, uhorku a jablká nakrájajte na menšie kúsky a použite odšťavovač alebo mixér, pokiaľ nedosiahnete požadovanú konzistenciu.
 4. K výslednej zmesi pridajte citrónovú šťavu.
 5. Ak chcete, môžete k surovinám pridať aj cesnak pre jeho zdraviu prospešné vlastnosti. Ak sa džús chystáte vypiť pred cestou do práce, túto aromatickú ingredienciu radšej vynechajte. Ak vo všeobecnosti nemáte radi cesnak, vyskúšajte si ho upiecť, jeho chuť sa úplne zmení.
 6. Podávajte vo vysokom pohári s kockami ľadu (ak máte radi chladné nápoje).

zelerový džús
Foto: Pixabay

Gurman TIP: Zelerový džús sa v rámci jarnej očisty alebo akéhokoľvek detoxu zvykne piť ráno, na lačno. Ak sa vám nechce pri každodennom raňajšom zhone zakaždým venovať jeho príprave, môžete si ho urobiť vopred, napríklad na celý týždeň. Jednoducho si ho pripravte vo väčšom množstve a skladujte ho v uzavretej fľaši v chladničke. Ak sa vám stonkový zeler v celku zvýši, nakrájajte si ho a podávajte napríklad k cícerovému hummusu alebo avokádovému guacamole.

Prečítajte si tiež: Vegánska praženica z tofu: Vieme, čo jej dodá vajíčkovú chuť

Vďaka zelerovému džúsu naštartujete vaše trávenie a taktiež môžete túto zdravú bombu zaradiť do vašej dennej rutiny v čase pôstu. Hľadáte rýchle, zdravé pôstne jedlá, ktoré nezaťažia váš rozpočet? Objavte 5 pôstnych receptov, ktoré chutia skvelo aj vám pomôžu ušetriť.

Komentáre

Komentáre môže pridavať len prihlásený používateľ