Zelené zemiaky: Dá sa z nich otráviť? Čo na to vravia odborníci

Čo robiť, keď otvoríte vrece a nájdete ňom zelené zemiaky? Vyhodiť ich alebo uvariť či vysmažiť? Určite ste sa už stretli s tvrdením, že z takýchto zemiakov sa môže dokonca človek aj otráviť. Je to fakt alebo mýtus? Pozrieme sa, čo si o tomto tvrdení myslia odborníci a zistíme aj prečo vôbec zemiaky zelenajú. Túžite sa dozvedieť viac? Čítajte náš článok ďalej.

Zelené zemiaky: Prečo zemiaky zmenia farbu na zelenú?

Keď zemiaky vystavíme priamemu slnečnému svetlu, začnú prirodzene zelenať. Zelená farba pochádza z chlorofylu, o ktorom ste pravdepodobne naposledy počuli na strednej škole, na hodine prírodovedy. Chlorofyl predstavuje neškodnú zlúčeninu, ktorá dodáva rastlinám ich zelenú farbu.

Chlorofyl je nevyhnutný pre fotosyntézu, proces, ktorý rastliny používajú pre svoj životný cyklus. Vystavenie slnečnému svetlu zrýchľuje produkciu chlorofylu aj v zemiakoch a tie následne zmenia farbu na zelenú.

zelené zemiaky
Foto: Pixabay

Môžu sa zelené zemiaky jesť?

Podľa údajov Národného centra pre otravy v USA by sa zelené zemiaky nemali jesť. Keď sa v zemiaku zvýši množstvo chlorofylu a zmení sa na zelený, pravdepodobne sa v ňom zvýši aj množstvo toxickej zlúčeniny zvanej solanín. Vyššie množstvo solanínu spôsobuje, že zemiaky chutia horko a ich konzumácia môže dokonca viesť k zdravotným problémom.

Pri konzumácii vo veľkých množstvách môže táto zlúčenina spôsobiť tráviace problémy ako sú nevoľnosť a hnačka, ale aj bolesti hlavy a neurologické problémy. Je dobré si však uvedomiť, že by ste museli zjesť väčšie množstvo zelených zemiakov, aby ste začali pociťovať tieto nepriaznivé účinky. Pri zemiakoch by sme sa mali pravidlom, že ak chutia horko, nemali by sme ich určite jesť.

Mohlo by vás zaujímať: Modrý alebo zelený cesnak: Je bezpečné ho jesť?

zelené zemiaky
Foto: Pixabay

Máme všetky zelené zemiaky vyhodiť?

Zelené zemiaky by sme teda podľa názoru odborníkov nemali jesť. Vyhodiť aj tie, čo na sebe majú len zelené škvrny? Nie je to úplne nutné. Ak je zelenkastá len malá časť vášho zemiaku, nemusíte mať strach. Nemusíte vyhodiť celý plod. Jednoducho odrežte zelenú časť a zvyšok zemiaku môžete bezpečne použiť. Podľa odborníkov z USDA je najlepšie odstrániť celú šupku zemiaku, pretože práve v šupke sa nachádza najviac solanínu.

Aby ste zabránili zelenaniu zemiakov, vždy ich uskladnite na tmavé miesto, a teda určite nie na priame slnečné svetlo. Najideálnejšie je skladovanie zemiakov v tmavej špajzy alebo pivnici, vyhnete sa tak aj predčasnému klíčeniu. Zemiaky sú v našich končinách veľmi obľúbenou surovinou, z ktorej si môžete pripraviť napríklad vynikajúce domáce hranolky. Ako si doma pripraviť hranolky, ktoré chutia ešte lepšie ako tie z rýchleho občerstvenia? To sa dozviete TU.

Prečítajte si tiež: Ako skladovať cibuľu správne? Rozhodne nie spolu so zemiakmi

Komentáre

Komentáre môže pridavať len prihlásený používateľ