Ako uskladniť jahody: Takto vám vydržia čerstvé najdlhšie

Sezóna sladučkých voňavých jahôd je tu! Ak ich počas leta máte neúrekom, určite sa vám budú hodiť tipy, ako uskladniť jahody, aby vám vydržali čerstvé čo najdlhšie. Pozrite sa spolu s nami ako na to.

Jahody majú tendenciu veľmi skoro zhniť, pretože ich trvanlivosť je krátka. Keď ich kúpite alebo natrháte, tak sú čerstvé a krásne, ale hneď na druhý deň sa začínajú kaziť. Keď na ne zabudnete, tak ich môžete rovno vyhodiť. Ak ste milovníkom jahôd, tak je vám táto situácia určite veľmi dobre známa.

Nepísané pravidlá ako uskladniť jahody

Nájsť jedno jednoznačné riešenie, ako udržať všetky jahody, ktoré ste si priniesli domov úplne čerstvé, môže byť takmer nemožné. Existuje ale niekoľko praktík, ktoré vám pomôžu.

ako uskladniť jahody
Foto: Pexels

Po prinesení jahôd do kuchyne ich najprv všetky pretrieďte. Skontrolujte, či sa medzi nimi neukrývajú aj pokazené plody. Stačí len jedna hnijúca jahoda a práve tá môže spôsobiť rýchle skazenie sa celého košíka. Ak teda nájdete jahodu, ktorá je nevýrazná, rozmočená alebo plesnivá, tak ju bez kompromisov vyhoďte. Samozrejme jahody vždy dôkladne skontrolujte na prítomnosť plesní aj pred ich samotnou konzumáciou.

Po druhé, ponechajte jahody vždy celé, vrátane stoniek a listov, ak ich ešte majú. Odtrhávaním listov alebo stoniek a najmä zasahovaním do vnútra jahody vystavuje jej šťavnatú dužinu vzduchu a baktériám. To urýchľuje proces hnitia. Môže byť lákavé začať si jahody do vašich receptov pripravovať vopred. Takýmto spôsobom sa s čerstvými jahodami môžete rýchlo rozlúčiť.

Udržujte jahody vždy suché. Podobne ako je to pri čerstvých hubách, vlhkosť je taktiež najväčším nepriateľom čerstvých jahôd. Bez ohľadu na to, akú metódu používate na skladovanie, umývajte jahody až vtedy, keď ich chcete skonzumovať. Umyte iba toľko kúskov, koľko práve potrebujete.

ako uskladniť jahody
Foto: Pexels

Ako mať čerstvé jahody čo najdlhšie?

Jahody patria do chladničky. Po kúpe na trhu alebo v obchode vám môžu jahody vydržať približne jeden až dva dni na stole. Ak ich neplánujete skonzumovať do tejto doby, musíte ich premiestniť do chladničky.

Posledným, no o to dôležitejším trikom na udržanie čerstvosti jahôd je pokúsiť sa, aby jahody o seba v skladovacej nádobe netlačili. Ideálne, aby sa ani nedotýkali jedna druhej. Jahody sú krehké plody s tenkou kožou. Tie, ktoré nesú váhu ostatných alebo sa tlačia na steny misky, rýchlejšie navlhnú a zhnijú alebo splesnivejú.

Ak chcete získať najdlhšiu životnosť jahôd, pre vše obľúbené recepty, akými sú napríklad cheesecake s jahodami alebo krémovo-jahodový dezert odporúčame vám nasledovať vyššie uvedené finty pri ich skladovaní. Dostali ste chuť na jahody so šľahačkou? Zistite ako urobiť šľahačku a 9 pravidiel, ktoré pri tom nesmiete vynechať.

ako uskladniť jahody
Foto: Pexels

Komentáre

Komentáre môže pridavať len prihlásený používateľ