Zelené a čierne olivy: Vedeli ste, prečo sa líšia vo farbe?

Olivy sú jedným z najstarších a najrozmanitejších jedlých plodov a zohrávajú významnú úlohu v stredozemnej kuchyni a kultúre. Existuje niekoľko rôznych druhov olív, ktoré sa líšia vo veľkosti, chuti, farbe a použití. Poďme sa spoločne pozrieť na zelené a čierne olivy a prečo sa farebne líšia, aj keď ide o ten istý plod.

Olivy a zaujímavosti o nich

Hoci sú olivy najčastejšie spájané s niekoľkými vybranými stredomorskými krajinami, pôvodom sú z Európy, Afriky aj Ázie. A možno by ste to netipovali, no dokonca aj Kalifornia v USA sa v súčasnosti stala dôležitým regiónom pre pestovanie olív.

Zelené a čierne olivy sú všestranné. Môžete ich použiť v šalátoch či na pizzu alebo ich zapiecť do pečiva. Konzumovať ich môžete plnené aj obalené, v drinkoch, pripravené ako hlavné jedlo alebo podávané jednoducho ako predjedlo. Navyše majú mnoho zdraviu prospešných účinkov. Vedeli ste ale, že olivy sa nedajú jesť surové? V skutočnosti by ste ich mohli zjesť priamo zo stromu, ale boli by priam neznesiteľne horké. Preto sa olivy nakladajú a až tak konzumujú.

zelené a čierne olivy
Foto: Pixabay

Pestovanie a zber olív

Olivy sú plodinou vysoko závislou od ročných období. Zhruba 90 percent pestovaných olív sa používa na výrobu olivového oleja. Objavte druhy olivového oleja a výhody každého z nich. Len zvyšných 10 percent sa konzumuje samostatne. Každý druh olív (alebo kultivar) má svoje vlastné charakteristiky – znamená to vlastný tvar, veľkosť, horkosť a dokonca aj sladkosť.

Existuje niekoľko spôsobov, ako zberať olivy. Môžu byť ručne zbierané, odlomené pomocou hrabličiek alebo sú strasené z vetvy stromu olivovníka (Olea europaea) veľkými mechanickými zberačmi. Olivy sa zvyčajne zbierajú skoro, keď sú ešte stále zelenkavé.

zelené a čierne olivy
Foto: Pixabay

Zelené a čierne olivy, čo určuje ich farbu?

Či sú vaše olivy zelené alebo čierne, závisí od ich zrelosti. Preferujete zelené olivy? Sú to olivy, ktoré dorástli do plnej veľkosti, ale zostali nezrelé – podobne, akoby to bolo u nezrelej paradajky alebo jahody. S plynutím času, väčšia zrelosť prinesie nielen novú farbu, ale aj novú textúru a chuť.

Farba olív, či už je čierna alebo zelená, teda závisí najmä od ich zrelosti. Zelené olivy sú nezrelé olivy, ktoré boli zozbierané pred dosiahnutím plnej zrelosti. Tieto olivy majú v sebe viac horkých látok a ich chuť môže byť ostrá a intenzívna. Keď olivy dozrievajú, mení sa ich farba zo zelenej na fialovú, červenú a nakoniec až na čiernu farbu. V tomto štádiu sú olivy mäkšie, menej horké a majú sladšiu chuť. Niektoré čierne olivy sú v skutočnosti zelené olivy, ktoré boli naložené v roztoku obsahujúcom železo a kyselinu tannovú.

zelené a čierne olivy
Foto: Pixabay

Celkovo je farba olív spojená so zrelosťou, nakladaním a procesmi, ktorými prechádzajú počas ich prípravy na konzumáciu. Či už dávate prednosť zeleným alebo čiernym olivám, určite tieto plody využijete v rozmanitých receptoch gréckej kuchyne alebo si ich jednoducho nakrájate do obľúbeného letného gréckeho šalátu.

Komentáre

Komentáre môže pridavať len prihlásený používateľ