Vanilka, vanilkový cukor a extrakt. Poznáte rozdiel?

Vanilka, vanilkový cukor, vanilínový cukor a extrakt. Poznáte medzi nimi rozdiel? Poďte si s nami prečítať hlavné charakteristiky týchto jednotlivých výrobkov a či sa Vám oplatí ich používať.

Čo je vlastne vanilka?

Vanilku netreba zvlášť predstavovať, jej vôňu pripomínajúcu útulnosť domova poznáme všetci. Vanilkové struky pochádzajú zo špecifického druhu orchidei pestovaných najmä na Madagaskare alebo v Mexiku. Tá madagaskarská je známa ako vanilka Bourbon a tá mexická ako tahitská.

vanilka vanilkový cukor a extrakt
Foto: Pexels

V ich luskoch sa nachádzajú aromatické semiačka, ktoré tak radi používame do plniek, krémov a celkovo pri pečení. V obchode vieme zohnať vanilkové struky v celku. Potom poznáme výrobky, ktoré nesú v sebe arómy tohto korenia. Poďme sa pozrieť aký je medzi nimi rozdiel. Trúfnite si na sacherovu tortu alebo cheesecake  kde je vanilka povinnou surovinou!

Vanilkový či vanilínový cukor? Plus dva praktické tipy

Pri výbere tohto typu výrobku si dajte dôkladne pozor na to, či kupujete cukor vanilkový lebo vanilínový. Ono totižto vôbec nejde o to isté! Vanilkový cukor sa vyrába zmiešaním cukru a semienok z pravej vanilky. Vanilkový cukor hravo využijete napríklad pri príprave mrkvovej torty.

Vanilínový cukor je obyčajný cukor, ktorý je obohatený o arómu vanilínu, čo je syntetická látka, ktorá sa má podobať na vanilku. Moc neodporúčame používať tento výrobok, nakoľko je umelá chuť a vôňa tejto syntetickej látky dosť cítiť a Vaše zákusky tak stratia na kvalite.

Vanilkový cukor tak je o niečo drahší než ten vanilínový. Avšak, pokiaľ často pečiete a vanilku používate ako soľ, rozhodne si vyskúšajte pripraviť domáci vanilkový cukor!

Tip 1:  Je to jednoduché. Kúpte vanilkový lusk v obchode. Siahnite radšej po suchšom lusku, semiačka z neho nebudú až také vlhké. To zabezpečí, že sa cukor nebude zrážať v dôsledku vlhkosti. Lusk pozdĺžne prekrojte. Tupou hranou noža alebo príborovým nožíkom z neho vyškrabte semienka. Tie dôkladne zmiešajte s krupicovým cukrom, ktorý má jemnejšie zrniečka, dajte do sklenenej nádoby a máte domáci vanilkový cukor! Vyskúšajte ho napríklad pri príprave Pavlových tortičiek.

Mini Pavlove tortičky - recept
Foto: Gurman

Tip 2: Semienka sa môžu hodiť do krému. Stále veľa arómy v sebe nesie aj samotný obal struku, ktorý by ste inak vyhodili. Dajte tento lusk do svojej nádobky s cukrom a nechajte odležať niekoľko týždňov. Občas po pár dňoch obsah nádobky premiešajte a struk tam nechajte. Váš cukor sa krásne prevonia a nasaje vanilkovú arómu.

Vanilkový extrakt nie je vanilka!

Poslednou skupinou vanilkových polotovarov je extrakt. Tomu z obchodu sa vyhýbajte oblúkom. Prečo? Nuž cenovo je síce lákavý, ale opäť vo väčšine prípadov ide o produkt s vanilínom, teda syntetickou látkou pripomínajúcou vanilku. Zistíte to ak budete čítať zloženie. Ak narazíte na kvalitný extrakt, bude cena omnoho vyššia a taktiež odporúčame, aby ste skontrolovali zloženie a percentuálne zastúpenie vanilky.

Jednoduchšie bude ak si pripravíte extrakt doma sami. Ide o ekonomické a chytré riešenie. Opäť budete potrebovať celý vanilkový struk, malú fľaštičku a 0,5 ml bieleho alkoholu, najlepšie vodky. Po spotrebovaní semienok zo struku jeho obal nakrájajte na kúsky, ktoré dajte do malej fľašky a zalejte vodkou. Nechajte odležať aspoň 6 týždňov.

vanilka vanilkový cukor a extrakt
Foto: Pixabay

Cena vanilkového struku mnohých odrádza od jeho kúpy. Ak však budete myslieť na jeho celé zužitkovanie a premeníte si to aj na množstvo domáceho extraktu či cukru, ktoré Vám vznikne, tak uznáte že je to veľmi šikovné riešenie priateľské k peňaženke. Nehovoriac o kvalite zákuskov, ktoré z toho vyčarujete! Ak hľadáte rýchle a lacné vanilkové obohatenie tak jednoznačne nič nepokazíte ani vanilkovým cukrom z obchodu s obsahom vanilky nie vanilínu. Ak hľadáte inšpiráciu na lahodné krémy, kde vanilku využiť, nechajte sa inšpirovať tu. Veríme, že sú teraz pojmy vanilka, vanilkový cukor a extrakt pre Vás jasnejšie.

Komentáre

Komentáre môže pridavať len prihlásený používateľ