Čo pripraviť z tofu? Tieto recepty si vaša rodina bude pýtať zas a znovu

Tofu alebo inak sójový syr je skvelou voľbou pre tých, ktorí hľadajú výživné a všestranné jedlá, ktoré navyše výraznejšie nezaťažia rodinný rozpočet. Mnohokrát však zápasíme s dilemou, čo pripraviť z tofu. Zaujíma vás, ako prichystať tento túto ingredienciu tak, aby chutila celej rodine, vrátane mäsožravcov? Prinášame vám inšpiráciu na recepty z tofu, ktoré si vaša rodina bude pýtať zas a znovu.

Zoznámte sa s tofu: Aké jeho druhy si môžete kúpiť?

Tofu si môžete zakúpiť v rôznych variantoch, ktoré sa líšia svojou konzistenciou a schopnosťou absorbovať chute a vône. V našich obchodoch sa bežne a najčastejšie stretnete so stredne pevným tofu. Tento druh tofu sa ideálne hodí do receptov, ktoré ho vyžadujú nakrájané na kocky alebo plátky, ako napríklad curry, jedlá z woku alebo plnené pokrmy. Tofu v tejto konzistencii môžete taktiež použiť na grilovanie, pečenie, špízy alebo ho nakrájať do polievok.

Silken tofu alebo hodvábne tofu nie je v regáloch našich supermarketov také bežné, no budete ho potrebovať do sladkých receptov z tofu a napríklad aj do vegánskej tofu zmrzliny. Keď chcete tofu použiť do sladkých receptov, a teda na maškrtenie, toto je druh tofu, ktorý potrebujete. Zámena za „klasické“ tofu by pre vás v sladkých receptoch bola sklamaním.

Okrem vyššie spomenutých druhov môžete naraziť aj na údené a marinované tofu. Všetky tieto druhy ochuteného stredne pevného tofu sú ideálne, ak chcete vašim receptom pridať nový rozmer chuti. Pri výbere tofu je však najdôležitejšie zohľadniť spôsob prípravy a druh receptu, v ktorom sa ho chystáte použiť.

Čo pripraviť z tofu? Odhaľte výber našich najlepších receptov

Letné ryžové rolky s tofu

Letné ryžové rolky na „gurmán spôsob“ sú inšpirované ázijskou kuchyňou. Toto jedlo je síce náročnejšie na čas a prípravu, ale výsledok rozhodne stojí za to. Letné rolky sa navyše výborne hodia aj ako jednohubky pre hostí, ak chystáte oslavu. Čo sa týka tofu, ktoré v recepte použiť, kľudne môžete experimentovať s jeho marinovanými druhmi ako teriyaki alebo si ho namarinovať samostatne doma touto omáčkou. Celý recept odhalíte TU.

Čo podávať k ryžovým rolkám s tofu? Určite stavte na našu arašidovú omáčku.

Letné ryžové rolky s tofu
Foto: Gurman

Falošná škvarková tofu nátierka

Na úvod si osmažte cibuľku na masle a pred koncom restovania ju ešte posypte malým množstvom hladkej múky. Takto si jednoducho pripravíte vegetariánske „škvarky“, ku ktorým pridáte nakrájané údené tofu a zmes roztlačíte vidličkou na hladkú, no hrubšiu konzistenciu. Na ochutenie pridajte údenú papriku, soľ a čierne korenie. Hľadáte viac receptov na nátierky z tofu? Odhalíte ich v tomto našom výbere.

nátierky z tofu
Foto: Pixabay

Udon reznace so zeleninou a tofu

Táto exotická cestovinová dobrota nie je len lahodná pre chuťové poháriky, ale aj pre oči. Svojím pestrým farebným zložením a výraznými vôňami je toto jedlo nielen chuťovým, ale aj vizuálnym pôžitkom. Udon rezance so zeleninou a tofu sú ideálnym spôsobom, ako zvýrazniť výnimočné možnosti kombinovania tofu s ďalšími zdravými ingredienciami. Celý recept odhalíte TU.

Prečítajte si tiež: Ako schudnúť aj ušetriť? Vymeňte v receptoch mäso za strukoviny

Ázijský šalát s rezancami a tofu
Foto: Gurman

Falošný guláš s tofu

Z tofu si môžete pripraviť aj falošný vegetariánsky guláš. Bude vám na neho navyše stačiť oveľa kratší čas prípravy. Stačí, keď tofu natural alebo to údené prudko orestujete v hrnci na cibuli a pridáte koreniny, ktoré bežne používate na prípravu gulášu. Zmes podlejete vodou alebo vývarom, podusíte a v závere podlejete lečom. Do takéhoto falošného gulášu môžete pridať aj huby, cuketu alebo cícer. Recept sa vám zaiste bude hodiť, ak neviete čo pripraviť na rýchly obed či večeru.

Mohlo by vás zaujímať: Uvarte si s nami zdravý obed: Výber vašich najobľúbenejších receptov

Komentáre

Komentáre môže pridavať len prihlásený používateľ