Presolené jedlo? 5 tipov, ako ho ešte môžete zachrániť

Soľ môže byť vašim najlepším priateľom v kuchyni, ale pokrmom môže aj uškodiť, keď to s ňou preženiete. Čo ale robiť, keď ste recept starostlivo pripravovali a dochucovali a zrazu si uvedomíte, že ste jedlo presolili? Presolené jedlo nemusíte hneď vyhadzovať, vyskúšajte našich 5 tipov, ako ho môžete ešte zachrániť.

Ako zachrániť presolené jedlo? Aj keď sa vám niekedy môže zdať, že to je nemožné, existujú postupy, ktoré sa oplatí vyskúšať pred tým, ako sa presolené jedlo rozhodnete nadobro vyhodiť.

Presolené jedlo? Ako ho zachrániť

1. Zdvojnásobte recept

Začnime s tou najjasnejšou voľbou, a teda pripravte viac jedla ako ste plánovali. Presolené jedlo odložte bokom, pripravte jeho neosolenú alternatívu a nakoniec ich zmiešajte dohromady. Tento postup však funguje len v prípade, že máte dosť ingrediencií na zdvojnásobenie receptu.

presolené jedlo
Foto: Pexels

2. Pridajte viac zeleniny

Zväčšením objemu jedla sa v ideálnom prípade rozptýli aj jeho slanosť. Ideálne je pridať do neho zeleninu, ktorú práve máte po ruke. Dobrú službu vám urobí cuketa, tekvica, mrkva alebo aj strukoviny (konzervovaný cícer, fazuľa či šošovica). Dávajte však dobrý pozor, aby strukoviny neboli nakladané v slanom náleve. Radšej ich pred pridaním do presoleného jedla premyte v sitku pod tečúcou vodou.

3. Pridajte škrobovité ingrediencie

Primiešajte do presoleného pokrmu uvarenú (nesolenú) ryžu, jačmenné krúpy, quinou, cestoviny alebo kuskus. Tieto suroviny sú „smädné“ po soli a môžu pohltiť dosť soli z vašej presolenej omáčky alebo polievky. V závislosti od jedla môžete škrobovité ingrediencie nechať povariť v hrnci alebo upiecť spolu s presoleným jedlom a prídavkom trochy vody, aby sa chute spojili a zrnká absorbovali nadbytok soli.

Ak ide o polievku alebo kari, môžete do receptu pridať veľké kúsky zemiakov na absorbovanie nadbytočnej soli a následne ich odstrániť, keď sa uvaria.

presolené jedlo
Foto: Pixabay

Mohlo by vás zaujímať: Varné typy zemiakov: Viete, ktoré použiť do vášho receptu?

4. Pridajte do presoleného jedla viac tekutiny

Pred použitím tejto metódy sa uistite, že nerozriedite všetky starostlivo nadobudnuté chute jedla, takže ideálne nesiahajte rovno po vode. Namiesto toho uprednostnite nesolený vývar, nesolené nakrájané paradajky so šťavou alebo smotanu či víno. Uistite sa teda, že pridávate niečo, čo prispieva k chuti a nezriedi samotnú chuť jedla.

5. Pridajte do presoleného receptu niečo kyslé

Nech už je to citrónová šťava alebo ryžový či obyčajný ocot, trochu kyslosti môže pomôcť zmierniť a zamaskovať nadbytočnú soľ v jedle.

presolené jedlo
Foto: Pixabay

Pamätajte, že jedlo môžete vždy neskôr dosoliť, ale je oveľa ťažšie soľ z jedla dodatočne odstrániť. Soľte opatrne a buďte pri príprave trpezliví. Pri presolení sa však nebojte experimentovať s vyššie uvedenými tipmi a trikmi a je tu šanca, že jedlo bude opäť vhodné na konzumáciu. Odhaľte taktiež naše rady, ako zahustiť jedlo bez použitia múky.

Komentáre

Komentáre môže pridavať len prihlásený používateľ