Ako sušiť huby doma: Zvládnete to aj bez sušičky

Milujete zbieranie húb? Pokiaľ zbieranie týchto lesných pokladov môže byť skutočnou zábavou, nastáva otázka, čo s nimi po príchode domov. Pokiaľ všetky čerstvé huby neplánujete spotrebovať v najbližších dňoch, ideálne je usušiť ich, aby vám vydržali čo najdlhšie. Ako sušiť huby správne a dokonca bez potreby sušičky, vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

Sušené huby sú skutočným bohatstvom v kuchyni. Ich koncentrovaná chuť a vôňa môžu obohatiť množstvo receptov počas celého roka. Ak chcete uchovať vaše čerstvé úlovky z lesa dlho nepokazené, sušenie je výborným spôsobom. Prezradíme vám, ako sušiť huby doma správne.

Príprava húb na sušenie

Na sušenie si vyberte iba čerstvé a nepoškodené huby. Výberom kvalitných húb zabezpečíte, že aj sušené budú mať skvelú chuť. Skontrolujte ich, či nezapáchajú a dôkladne ich očistite. Odstráňte z nich všetky prípadné nečistoty, trávu a zeminu. Oplachovanie sa neodporúča, nakoľko by do seba huby mohli nasať ďalšiu tekutinu a to by predĺžilo proces sušenia. Ak sa predsa rozhodnete huby opláchnuť, urobte to rýchlo a ihneď ich osušte papierovou utierkou.

ako sušiť huby
Foto: Pixabay

Ak máte väčšie huby, môžete ich nakrájať na tenké plátky (cca 5mm), tým zrýchlite sušenie a zabezpečíte, že sa usušia približne v rovnakom čase. Menšie huby môžete sušiť celé. Pred začatím sušenia si pripravte všetky potrebné nádoby, siete alebo plechy, na ktoré budete huby klásť.

Ako sušiť huby doma správne

Ak sú huby hrubšie, môžete ich po očistení a nakrájaní predsušiť v teplovzdušnej rúre na vyššej teplote (60-70 °C). Toto zabráni vytváraniu plesní. Starostlivo však sledujte čas predsúšania húb, stačí im pár minút. Tento proces zabráni prípadnému množeniu plesní. Predsúšanie však nie je nevyhnutné.

Pre sušenie húb potrebujete suché a teplé miesto. Rozložte huby na sieťovinu v ráme (môžete použiť aj starú záclonu) alebo plech na pečenie a nezabudnite im zabezpečiť dobrú cirkuláciu vzduchu. Neukladajte sušiace sa huby do vlhkých miestností alebo na letáky či noviny. Ideálne je vysušiť ich na verande alebo balkóne, kde budú uložené v polotieni. Na noc ich nezabudnite presunúť dovnútra.

ako sušiť huby
Foto: Pixabay

Ako zistíte, že huby sú už usušené a ako ich ďalej skladovať

Hotové sušené huby by mali byť suché, krčivé a lámať sa, ale nie praskať. Huby vložte vždy až po dokonalom usušení do uzatvárateľných nádob. Ideálne sú prázdne zaváraninové sklenené poháre s dobre priliehajúcim viečkom. Pred použitím huby namočte v teplej vode po dobu približne 20-30 minút, kým nezmäknú. Voda, v ktorej sa sa namáčali, môže byť skvelým základom pre omáčky a polievky.

Sušené huby môžete použiť pri príprave rôznych pokrmov. Pokiaľ niektoré si počkajú až do vianočnej kapustnice, iné môžete použiť počas celého roka, napríklad do kuracieho rizota s hráškom. Pochutiť si taktiež môžete aj na zapekaných kuracích prsiach s hubami alebo ich pridajte do hubovej smotanovej omáčky. Vždy si však dobre overte druh húb, ktorý máte v košíku a zbierajte a sušte iba tie, ktoré sú bez pochybností bezpečné na konzumáciu.

Komentáre

Komentáre môže pridavať len prihlásený používateľ