Aký je najlepší olej na vyprážanie? Tieto druhy rozhodne nepoužívajte

Neviete, ktorý olej použiť na vyprážanie? Položte panvicu, vypnite horák a čítajte ďalej. Používanie správneho oleja pri vyprážaní je zásadné pre vaše zdravie, bezpečnosť pri varení aj celkovú chuť a textúru jedla. Aký je najlepší olej na vyprážanie a ktoré naopak na vyprážanie rozhodne nepoužívať? Zistili sme to pre vás.

To, čo odlišuje oleje na vyprážanie od iných druhov olejov, je bod zadymenia. „Bod zadymenia je teplota, ktorá spôsobí, že olej začne dymiť, nakoniec horieť a potenciálne sa stane horľavým a karcinogénnym,“ prezrádza Kristína, šéfkuchárka a majiteľka reštaurácie. „Na vyprážanie by ste mali používať olej s vysokým bodom zadymenia, pretože to vám to umožní pokrmy vyprážať dostatočne dlho, aby ste prepiekli suroviny bez zmeny farby alebo prepálenia oleja.“

Pred samotným vyprážaním by ste taktiež zabezpečiť, aby bol olej čerstvý a nezažltnutý. Pretože áno, aj olej sa môže skaziť, najmä ak nie je správne skladovaný na chladnom a tmavom mieste.

„Veľa ľudí nekontroluje svoje oleje,“ hovorí ďalej Kristína. „Olej by mal mať čerstvú a čistú vôňu. Ak vonia ako pastelky, pravdepodobne je starý.“ Aký je teda najlepší olej na vyprážanie? Jednoznačne ten čerstvý a spomedzi jeho druhov si môžete vybrať z repkového, arašidového, hroznového a mnohých ďalších.

Mohlo by vás zaujímať: Druhy olivového oleja: Spoznajte výhody každého z nich

najlepší olej na vyprážanie
Foto: Pixabay

Ktorý olej na vyprážanie nepoužívať?

„Použitie nesprávneho oleja môže dodať pokrmom nepríjemné chute a taktiež sa takýto olej môže stať nestabilným, čo môže byť nebezpečné, ak je dlho vystavený vysokým teplotám,“ dodáva šéfkuchárka. „Navyše je plytvanie peniazmi používať niektoré drahé oleje, ako napríklad extra panenský olivový olej alebo oleje s jemnými dochuťami, akým je napríklad olej z orechov, kde by sa tieto chute v stratili vplyvom tepla.“

Odložte si preto vzácnejšie oleje, ako sú oleje zo semiačok, orechov či maku na dochucovanie v studenej kuchyni a na vyprážanie použite najlepší olej na vyprážanie, medzi ktoré patria nasledovné druhy.

Najlepší olej na vyprážanie

Repkový olej

Repkový olej je základným produktom v kuchyni a patrí k najlepším olejom na vyprážanie takmer všetkých surovín. Navyše je všeobecne cenovo dostupný. Uprednostnite však repkový olej bez geneticky modifikovaných ingrediencií. Tento olej má vysoký bod zadymenia, neutrálnu chuť a je ekonomický aj pre vašu peňaženku. Z nutričného hľadiska má repkový olej trochu zlú povesť, ale aj napriek tomu má oveľa nižší obsah nasýtených tukov než väčšina ostatných kuchynských olejov.

Prečítajte si tiež: Recept na vyprážané zemiakové krokety

Olej z hroznových jadierok

Olej z hroznových jadier je obľúbeným pomocníkom na vyprážanie pre mnohých šéfkuchárov. Je tomu tak najmä pre jeho neutrálnu chuť a vysoký bod zadymenia, približne 200 stupňov Celzia. Je oveľa drahší než repkový olej, ale môže sa oplatiť, keď vyprážate ozaj len príležitostne alebo sa chytáte na vyprážanie špeciálneho pokrmu. Olej z hroznových semienok je prirodzene bohatý na vitamín E a považuje sa za prírodný antioxidant. Preto vyprážanie v oleji z hroznových semienok môže mať aj niektoré benefity pre zdravie.

Mohlo by vás zaujímať: Prskajúci olej pri vyprážaní a triky, ako si nezašpiniť celý sporák

najlepší olej na vyprážanie
Foto: Pixabay

Arašidový olej

Arašidový olej je populárnou voľbou na vyprážanie vďaka jeho veľmi vysokému bodu zadymenia, ktorý predstavuje až 230 stupňov Celzia. Tento olej sa len zriedka používa v reštauráciách kvôli alergénom, ale môže byť skvelým pomocníkom na domáce vyprážanie. Niektoré reťazce s rýchlym občerstvením vyprážajú svoje hranolky len v 100-percentne rafinovanom arašidovom oleji. Je to užitočná rada pre tých, ktorí si chcú doma pripraviť perfektné hranolky. Arašidový olej obsahuje taktiež vysoké hladiny vitamínu E a mono- a poly-nesýtených tukov. To znamená, že v primeraných dávkach môže byť potenciálne prospešný pre zdravie vášho srdca.

Prečítajte si tiež: Kuchársky TRIK: Čo robiť, aby vyprážané jedlá zostali chrumkavé?

Komentáre

Komentáre môže pridavať len prihlásený používateľ