Červená repa: účinky na zdravie + tipy na recepty
Červená repa inak skôr známa ako cvikla je druh koreňovej zeleniny, ktorá dozrieva práve na jeseň. Pozrite sa s nami na benefity, ktoré pre nás červená repa ponúka a poradíme ako ju chutne a ľahko spracovať.
Červená repa ako zdroj vitamínov a minerálov
Možno ste to netušili, ale cvikla obsahuje pestrú paletu dôležitých živín. Z minerálov obsahuje hlavne: mangán, zinok, kremík, draslík, vápnik, hočík i meď. V zastúpení vitamínov rozhodne nezaostáva. Nájdeme v nej hlavne vitamíny skupiny B, C, E aj A. Tu by sme vyzdvihli obsah kyseliny listovej, známejší ako vitamín B9, ktorý je dôležitý najmä pre budúce mamičky. Aby sme z repy vyťažili maximum vitamínov B a C je ideálna jej surová konzumácia. Vyskúšajte napríklad tento šalát, pokojne v recepte použite surovú cviklu.
Repou v boji proti chorobám
Repa sa ukázala ako silný bojovník v boji s mnohými ochoreniami, je prospešná najmä:
- proti demencií
- proti vysokému krvnému tlaku
- proti ochoreniam pečene
- proti rakovine
- proti ochoreniam srdca a ciev
Pokiaľ trpíte nejakým vyššie uvedeným ochorením alebo chcete podporiť svoje zdravie prevenciou, rozhodne podporte svoju liečbu a zdravie konzumáciou tejto zeleniny. Môžete vyskúšať napríklad tieto fazuľovo-cviklové fašírky, ktorým sa potešia aj vegetariáni.
S čím všetkým červená repa pomáha?
Repa okrem vyššie uvedených ochorení pomáha aj športovcom pri cvičení, zlepšuje totiž okysličovanie svalov vďaka dusičnanom, ktoré obsahuje. Ďalej je prospešná pre vlasy a pokožku, zlepšuje ich pevnosť, vláčnosť, pružnosť a lesk. Rovnako podporuje dobrú náladu a podporuje rast buniek, vďaka zastúpeniu vyššie uvedených živín. Zaraďte do jedálnička tento fit cviklový šalát na chlebík a posúďte sami.
Ako nakupovať a skladovať cviklu?
Pre vyťaženie maxima z červenej repy, je dobré vedieť ako ju kupopvať a skladovať. V obchode vyberajte tvrdé, pevné a nepoškodené plody. Lepšie sú tie menšie, vďaka vyššej koncentrácií prvkov. Cviklu nie je náročné skladovať, na dlhšie skladovanie vyberte nepoškodené menšie kusy. Dajte ich na tmavé chladnejšie miesto (ideálne pivnica) a ukladajte ich s rozostpumi, aby mohli „dýchať“. Pomáha aj uskladniť ich do pieskom vysypanej debničky, obdobne sa skladuje aj mrkva. Samozrejme môžete cviklu aj zavariť.
Komentáre môže pridavať len prihlásený používateľ