Zemiaková kaša inak: Ako ju urobiť a čo do nej dať pre extra chuť?

Zemiaková kaša je skvelou prílohou, no určite sa nájdu aj tí, ktorí si na nej pochutia aj ako na hlavnom chode. Navyše existuje mnoho kreatívnych kulinárskych spôsobov, ako ju oživiť a pridať jej extra chuť. V našom článku sa pozrieme na rôzne spôsoby, ako sa dá pripraviť zemiaková kaša inak a čo do nej pridať, aby sme dosiahli jedlo, ktoré prekvapí výnimočnou kombináciou ingrediencií.

Zemiaková kaša inak: Ako si ju pripraviť?

Základom je vybrať si správny typ zemiakov

Každý má svoju predstavu o tom, čo robí zemiakové pyré dokonalým. Či už preferujete krémovú alebo nadýchanú kašu, zemiaky prelejete smotanou alebo ich radšej prekypríte do ľahučkej konzistencie, základom prípravy tohto receptu je zvoliť si tie správne zemiaky.

Pre ľahké a nadýchané zemiakové pyré si vyberte v obchode odrodu Russet. Majú málo vlhkosti, ale veľa škrobu, takže, ak ich správne uvaríte, následne ich ľahko popučíte na ľahkú a nadýchanú kašu. Naopak odroda Yukon Golds má intenzívnejšiu chuť ako Russet a mnoho ľudí tieto zemiaky považuje dokonca za trochu maslové v chuti. Taktiež však obsahujú dosť škrobu na to, aby ste ich mohli rozpučiť na nadýchanú kašu. Výhodou je, že do nej nebudete musieť pridať toľko masla. Ak sa vám teda v obchode podarí natrafiť na tieto odrody, máte pri príprave zemiakovej kaše tak z polovice vyhraté.

Mohlo by vás zaujímať: Varné typy zemiakov: Viete, ktoré použiť do vášho receptu?

varné typy zemiakov
Foto: Pixabay

Zemiaky varte v celku a so šupkou

Veľa receptov na zemiakovú kašu vás bude nabádať, aby ste zemiaky pred samotným varením najprv ošúpali, potom nakrájali a až tak uvarili. Oveľa lepšou možnosťou je kúpiť si zemiaky v približne rovnakej veľkosti, aby sa varili rovnomerne. Zemiaky umyte, vložte ich do veľkého hrnca, zalejte studenou vodou a priveďte k varu. Keď voda začne vrieť, pridajte do nej dostatok soli. Pravdepodobne to bude aspoň jedna polievková lyžica, možno aj viac. Varíme zemiaky, pokiaľ nebudú úplne mäkké, keď ich prepichnete špajľou alebo vidličkou či nožnom. Dokonca aj malé zemiaky budete musieť variť cca 20 minút.

Gurman TIP: Čas varenia zemiakov si stopujte až potom, ako voda začne vrieť. Zemiaková kaša inak, sa vám najlepšie vydarí, ak budú zemiaky vo vnútri čo najsuchšie. Preto často neskúšajte, či sú už uvarené. Každým vpichom či zárezom do zemiaku sa do neho dostane trochu vody.

zemiaková kaša inak
Foto: Pixabay

Pred prípravou zemiakovej kaše zemiaky dôkladne vysušte

Zemiaky po uvarení scedíme, vrátime ich do horúceho hrnca a položíme hrniec na slabý oheň. Varíme bez pokrievky, občas hrncom zatrasieme, počas 3 až 5 minút, aby sme zo zemiakov odparili čo najviac vody. Môžete tento krok preskočiť, ale uistite sa, že zemiaky sú pred prípravou pyré úplne suché. Môžu vám pri tom pomôcť aj papierové utierky, ktoré vám v kuchyni uľahčia aj skladovanie zeleniny.

Následne ošúpte šupku z uvarených zemiakov, najlepšie menším nožíkom, ale môžete použiť aj lyžicu. Ak vás horúce zemiaky až príliš pália v rukách, môže sa vám pri ich šúpaní hodiť čistá latexová rukavica, v ktorej sa vám horúci zemiak bude držať pohodlnejšie. Potom zemiaky dôkladne rozpučte pomocou pučidla na zemiaky alebo pevnej vidličky.

Následne pridajte do pyré zahriatu smotanu a maslo izbovej teploty. Na každé kilo zemiakov použite asi 1/2 šálky mlieka alebo smotany a 3 polievkové lyžice masla. Zmes ešte raz poriadne premiešajte a prípadne dosoľte. Pri príprave vegánskej verzie zemiakovej kaše môžete použiť domáce rastlinné mlieko či smotanu.

zemiaková kaša inak
Foto: Pixabay

Čo pridať do zemiakovej kaše pre extra chuť?

Ak máte už kašu hotovú, podľa základného receptu, môžete experimentovať s ingredienciami, ktoré do nej následne pridať. Z klasických kombinácií je to samozrejme prepražená cibuľka, nadrobno nakrájaná slanina či pancetta. Zemiakovú kašu však môžete nechať aj zapiecť a predtým do nej urobiť malé jamky, do ktorých rozbijete vajíčko. Do pyré môžete ďalej nastrúhať syr alebo pridať orestované hovädzie mäso. Možno ste to netušili, ale k tradičným vyprážaným rezňom sa napríklad výborne hodí kaša, do ktorej zamiešate trochu májovej bryndze.

Prečítajte si tiež: Májová bryndza: Recepty, ktoré si z nej pripravujeme najradšej

Komentáre

Komentáre môže pridavať len prihlásený používateľ