Feta a balkánsky syr: Viete, aký je medzi nimi rozdiel?

Prímorská kuchyňa je bohatá na rôzne syry, ktoré tvoria neodmysliteľnú súčasť miestnych jedálničkov. Medzi najznámejšie patria feta a balkánsky syr, známy tiež pod názvom „Sirene“. Tieto syry majú svoje špecifické charakteristiky a využitie v kuchyni, ktoré ich robia nezameniteľnými. Viete, čím sa tieto syry odlišujú?

Ak sa zaujímate o grécku a balkánsku kuchyňu, určite ste sa už stretli s fetou a balkánskym syrom. V našich končinách sa mnohokrát použitie týchto syrov zamieňa, aj keď pre autenticitu receptov by tak tomu nemalo byť. Poďme sa spoločne pozrieť na najzásadnejšie rozdiely, ktoré medzi sebou má feta a balkánsky syr.

feta a balkánsky syr
Foto feta: Pixabay

Rozdiely medzi fetou a balkánskym syrom

Pôvod a zloženie

Feta je grécky syr s bohatou históriou. Je považovaná za jeden z najstarších syrov na svete a spája sa s tradičnou gréckou kuchyňou. Balkánsky syr, známy aj ako Sirene, má tiež hlboké korene v balkánskych krajinách, ako je Bulharsko, Srbsko a Rumunsko. Oba tieto syry boli dôležitou súčasťou stravy miestnych obyvateľov v týchto regiónoch po stáročia.

Rozdiel medzi fetou a balkánskym syrom začína procesom výroby a ich zložením. Feta sa vyrába z ovčieho mlieka alebo zmiešaním ovčieho a kozieho mlieka. Má pikantnú, slanú chuť a krehkú, drobivú štruktúru. Naopak, balkánsky syr (Sirene) je väčšinou vyrobený z kravského mlieka, aj keď niekedy môže byť kombinovaný s ovčím alebo kozím mliekom. Má mäkšiu textúru a jemnejšiu chuť v porovnaní s fetou. Taktiež je menej slaný.

feta a balkánsky syr
Foto balkánsky syr: Pexels

Feta a balkánsky syr: Chuť a použitie v receptoch

Feta sa vyznačuje intenzívnou, slanou a trochu kyslastou dochuťou. Je to syr so silným charakterom, ktorý môže dominovať v jedle. Balkánsky syr má jemnejšiu chuť, s mierne slanou a krémovou príchuťou. Jeho chuť je menej výrazná než chuť fety, čo ho robí viac prispôsobivým pre rôzne druhy receptov. Balkánsky syr, najmä ak je vyrobený z kravského mlieka, býva v porovnaní s fetou lacnejší. Práve preto sa využíva ako jej náhrada. Autentická grécka feta je navyše chránená zákonmi EU a tak sa pod týmto označením môže predávať len syr vyrobený v špecifických regiónoch Grécka tradičnou metódou.

Oba syry majú rôzne využitie v kuchyni. Feta je používaná najmä v gréckych šalátoch, ale výborne sa kombinuje napríklad aj s cviklou alebo lískovým cestom. Nájdete ju v mnohých gréckych receptoch. Balkánsky syr (Sirene) sa často konzumuje surový alebo sa griluje. Používa sa tiež pri príprave balkánskych pokrmov, ako je napríklad burek. Balkánsky syr mnohokrát nahrádza fetu v gréckom šaláte, no s touto zámenou nedosiahnete autentickú chuť tohto pokrmu.

Letný grécky šalát
Foto: Gurman

Oba tieto syry majú svoje miesto v kultúrnych a gastronomických tradíciách svojich regiónov. Feta je symbolom gréckej kuchyne a kultúry, zatiaľ čo balkánsky syr je dôležitou súčasťou balkánskych jedál. Tieto suroviny majú vplyv na rôzne miestne recepty a ich prítomnosť je neodmysliteľnou súčasťou tradičných osláv a hostín.

Mohlo by vás zaujímať: Grécky jogurt či jogurt gréckeho typu? Nedajte sa oklamať

Feta a balkánsky syr sú dve ikonické pochúťky s bohatou históriou a širokým spektrom využitia v kuchyni. Ich chuťové charakteristiky a vplyv na jedlá v tamojších regiónoch sú to, čo ich robí nezameniteľnými. Máte radi syry? Zistite, či sú plesňové syry prospešné pre vaše zdravie.

Komentáre

Komentáre môže pridavať len prihlásený používateľ