Orgovánový sirup: Viac ako voňavý poklad na najlepšie limonády

Orgován, s jeho sýto fialovými kvetmi a opojnou vôňou, je viac než len krásnou ozdobou našich záhrad. V posledných rokoch sa stáva čoraz obľúbenejším aj v kuchyni, predovšetkým v podobe voňavého domáceho sirupu s nádhernou farbou. Orgovánový sirup vás nie len osvieži a pridá nevšedný twist nápojom, limonádam či dezertom, ale má aj niekoľko zdravotných benefitov.

Orgovánový sirup – recept

Keď sa rozhodnete nazbierať si kvety na váš domáci orgovánový sirup, vyberajte tie kvety orgovánu, ktoré sú plne rozkvitnuté a voňavé. Najlepšie je nazbierať ich počas suchého slnečného dňa. Dôkladne ich preberte a odstráňte z nich akékoľvek nečistoty alebo hmyz. Na prípravu orgovánového sirupu budete ďalej potrebovať:

Ingrediencie:

  • 10 veľkých hrstí čerstvých kvetov orgovánu
  • 1 liter vody
  • 1 kg cukru
  • 2 citróny
  • niekoľko klinčekov (voliteľné)
  • paličku kvalitnej škorice (voliteľné)

Postup:

  1. Kvetové hlávky vložte do veľkej misky, pridajte k nim pokrájané citróny (s BIO kôrou pre intenzívnejšiu chuť), prípadne klinčeky a škoricu, zalejte zmes vriacou vodou. Nechajte sirup vylúhovať najmenej po dobu 24 hodín. Macerovaciu misu nezabudnite nechať počas tejto doby prikrytú.
  2. Po dôkladnom vylúhovaní preceďte váš sirup cez jemné sitko alebo cez čistú gázu do hrnca. Pridajte cukor a na miernom ohni pomaly varte, kým sa cukor úplne nerozpustí a sirup sa nezačne pomaly zahusťovať.
  3. Horúci sirup nalejte do sklenených vysterilizovaných fliaš a dobre uzavrite. Skladujte ho na chladnom, tmavom mieste, kľudne aj v chladničke.

orgovánový sirup
Foto: Pixabay

Gurman TIP: Túžite vášmu domácemu orgovánovému sirupu pridať ešte sýtejšiu farbu? Pomôže vám s tým bobuľovité ovocie (kľudne aj mrazené). Zahrejte a povarte zmes lesných bobuliek v menšom kastróliku a šťavu, ktorú ovocie vypustí, môžete smelo použiť na prírodné „dofarbenie“ sirupu.

Prečítajte si tiež: Púpavový med od starkej: Objavte náš najobľúbenejší recept

Aké sú účinky orgovánového sirupu na naše zdravie?

Orgovánový sirup nie je len chutný, ale má aj množstvo zdravotných benefitov. Môže vám preto pomôcť zmierniť zápalové ochorenia či podporiť trávenie a metabolizmus. Vôňa orgovánu má relaxačné účinky, a tak môže sirup pomôcť aj pri zmiernení stresu a zlepšení kvality spánku. Navyše orgován obsahuje aj množstvo antioxidantov, ktoré pomáhajú chrániť telo pred poškodením spôsobeným voľnými radikálmi a podporují celkovú vitalitu.

Vyskúšajte si pripraviť tento jedinečný domáci sirup a užite si nielen jeho výnimočnú chuť, ale aj prínosy pre vaše zdravie. Orgovánový sirup môžete používať na sladenie čajov, limonád, pridávať do kokteilov alebo ako topping na dezerty, napríklad na našu čokoládovú roládu s jahodami.

Mohlo by vás zaujímať: FOTORECEPT na domáci bazový sirup

Domáci bazový sirup
Foto: Gurman

Komentáre

Komentáre môže pridavať len prihlásený používateľ