Zeleninový šalát ako príloha: Čo do neho pridať, aby chutil skvelo

Zeleninový šalát nie je v našich končinách celkom bežnou prílohou. K tradičným slovenským jedlám sa omnoho častejšie podávajú sýtejšie, sacharidmi nabité prílohy, akými sú zemiaky, ryža, knedľa či cestoviny. Zeleninový šalát ako príloha však ako náhrada týchto klasických príloh určite obstojí, stačí si ho pripraviť správne. Navyše vám môže poslúžiť aj na osvieženie jedál, a to aj v prípade, že sa nechcete vzdať tradičných príloh. Jednoducho si ho naservírujete v menšom množstve ako oblohu k vášmu obľúbenému jedlu.

Prečo by mal byť zeleninový šalát neoddeliteľnou súčasťou vášho jedálnička? Zeleninový šalát obsahuje množstvo vitamínov a minerálov, ktoré sú nevyhnutné pre správne fungovanie organizmu a udržanie dobrého zdravia. Nesmieme zabudnúť taktiež na vlákninu, prospešnú pre trávenie, ktorú šaláty z čerstvej, ale aj nakladanej či fermentovanej zeleniny obsahujú.

Zeleninový šalát je navyše nízkoenergetická príloha (ak to nepreženiete so zálievkou či dresingom), ktorá vám dodáva potrebné živiny bez nadmerného prísunu kalórií. Výmena tradičných škrobovitých príloh za zeleninový šalát vám tak poľahky pomôže zhodiť aj prebytočné kilá. Prečo sa teda zeleninový šalát ako príloha neteší v našich končinách veľkej obľube? Problémom môže byť najmä mdlá chuť, ktorá sa na prvý pohľad určite nevyrovná takým omasteným zemiakom. Dovoľte nám presvedčiť vás o opaku s našimi tipmi a trikmi na prípravu dokonalého prílohového šalátu.

zeleninový šalát ako príloha
Foto: Pixabay

Zeleninový šalát ako príloha a ako si ho chutne pripraviť?

Inšpirácie na základné prílohové zeleninové šaláty

Šalát z čerstvej listovej zeleniny

Zmiešajte rôzne druhy listových šalátov ako špenát, rímsky šalát, ľadový šalát alebo rukolu dohromady. Pridajte do zmesi nakrájané cherry paradajky, uhorky, korenie a bylinky podľa chuti. Dochuťte olivovým olejom a citrónovou šťavou.

Šalát z grilovanej zeleniny

Nakrájajte zeleninu ako cuketu, papriku, mrkvu, baklažán či cibuľu na plátky. Opečte ju na grile a potom ju podávajte zmiešanú s listovým šalátom a pokvapkanú balzamikovým octom.

Sýtejší prílohový šalát s obilninou

Zmiešajte uvarenú quinou, pohánku, proso či kuskus so zeleninou ako sú paradajky, uhorky, papriky a avokádo. Takto pripravený šalát môžete následne dochutiť napríklad dresingom z kyslej smotany a posypať nasekanou čerstvou petržlenovou vňaťou.

Mohlo by vás zaujímať: Vysušené kuracie prsia? Vďaka našim fintám budú vždy šťavnaté

zeleninový šalát ako príloha
Foto: Pixabay

Čo pridať do základného prílohového šalátu pre extra dávku chuti?

  • Orechy a semiačka: Pridanie vlašských orechov, mandlí, píniových orieškov alebo slnečnicových, tekvicových alebo sezamových semienok pridá do vášho šalátu chrumkavú textúru a chuťovú hĺbku.
  • Ovocie: Nakrájané čerstvé ovocie ako jahody, hrozno, granátové jablko, hrušky alebo jablká pridávajú do šalátu sladkastú a osviežujúcu chuť. Ovocie taktiež dodá listovej zelenine farebnú rozmanitosť a výborne sa hodí k pečenému a grilovanému mäsu.
  • Syry: Nastrúhaný tvrdý syr ako parmezán alebo nakrájaná feta či balkánsky syr dodajú do šalátov sýtosť a kremovú chuť. Syr môžete jemne vmiešať do šalátu alebo ho použiť ako posýpku priamo pred servírovaním.
  • Nakladaná zelenina: Pridanie nakladanej zeleniny ako olív alebo uhoriek pridáva do vášho šalátu ďalšiu zaujímavú textúru a jemnú slanosť.
  • Dresingy a omáčky: Výber správneho dresingu alebo omáčky môže úplne zmeniť chuť vášho prílohového zeleninového šalátu. Vyskúšajte preto rôzne druhy dresingov ako cesnakovo-jogurtový dresing, cesnakovo-bylinkový alebo medovo-horčicový dresing.

Nech si už vyberiete akýkoľvek recept, zeleninový šalát je vždy skvelou voľbou ako príloha či obloha k akémukoľvek jedlu. Je ľahký na prípravu, plný chutí a prospešný pre zdravie. Dajte mu šancu a doprajte si tak osviežujúci zážitok s dávkou vitamínov pri každom vašom jedle!

Prečítajte si tiež: Blanšírovanie: Pomôže vám, ak sa snažíte zhodiť kilogramy

blanšírovanie
Foto: Pixabay

Komentáre

Komentáre môže pridavať len prihlásený používateľ