Víkendová klasika: Ako uvariť ten najchutnejší domáci vývar

Domáci vývar je víkendovou klasikou v mnohých slovenských domácnostiach. Navyše ho nemusíte servírovať len ako polievku, ale poslúži aj ako základ pre mnohé ďalšie jedlá. Naučte sa, ako si pripraviť najlepší poctivý domáci vývar, určite vám k tomu budú nápomocné naše kulinárske tipy a triky.

Najlepší domáci vývar: Aké ingrediencie použiť na jeho prípravu?

Základom pre chutný a výrazný domáci vývar je rozhodne kvalitné mäso a kosti. Či sa už rozhodnete pripravovať kurací alebo hovädzí či kačací vývar, dbajte na akosť a pôvod mäsa, ktoré pri jeho príprave použijete. Tučnejšie časti mäsa zabezpečia, že sa na vašom vývare budú vznášať „oká“, ktoré neodmysliteľne patria k chutnému vývaru, ktorý je plný v chuti.

Cibuľa, mrkva, zeler, petržlen a čerstvé bylinky pridávajú vývaru bohatú arómu. Zeleninu môžete narezať, cibuľu môžete do vývaru vložiť v celku aj so šupkou, ktorá polievke prepožičia zlatistú farbu. Do vývaru taktiež môžete pridať paradajku a/alebo papriku v celku, nebojte sa taktiež experimentovať s pridaním menšieho kusu bielej kapusty alebo kelu.

Gurman TIP: Tušili ste, že okrem tradičnej koreňovej zeleniny sa chuť vývaru posilní aj pridaním cukety? Vývar z cukety navyše môžete pripraviť aj vo vegetariánskej verzii, a teda úplne bez mäsa.

domáci vývar
Foto: Pixabay

Postup prípravy domáceho vývaru krok za krokom

  1. Príprava ingrediencií: Očistite a nakrájajte zeleninu na hrubé kúsky. Ak používate mäso s kosťami, rozhodne ich pridajte taktiež do vývaru, pre lepšiu chuť.
  2. Pridajte vodu: Zalejte ingrediencie dostatočným množstvom studenej vody, tak aby bola zelenina aj mäso úplne ponorené. Nechajte vývar pomaly variť na miernom ohni. Určite vývar v tejto fáze prípravy nezalievajte teplou vodou alebo zovretou vodou z rýchlovarnej kanvice, prišli by ste tak o podstatnú časť jeho chutí.
  3. Pridajte koreniny: Ak nechcete, aby väčšie kúsky korenín voľne plávali vo vývare, môžete ich vložiť do nerezového čajového sitka. Do vývaru pridajte soľ, čierne korenie v celku, bobkový list a nové korenie, ale kľudne aj celý koriander a nezabudnite na zväzok petržlenovej vňate. Ako skladovať koreniny? Odhaľte naše rady pre ich dlhú trvanlivosť.
  4. Zbierajte penu: Počas varenia vývaru sa bude vytvárať pena. Pravidelne zbierajte penový povlak z povrchu polievky, aby vývar nebol zakalený. Vývar počas varenia z toho istého dôvodu nemiešajte.
  5. Doba varenia: Nechajte vývar variť na nízkej teplote aspoň 2-3 hodiny. Dlhšie varenie umožňuje vylúhovať všetky chutné látky z kostí a zeleniny.
  6. Odstavte vývar a preceďte ho: Odstavte vývar a preceďte ho cez jemné sitko alebo gázu, aby ste odstránili zvyšky kostí a zeleniny. Vývar môžete cediť aj tesne pred servírovaním, a to tak, že ho z naberačky do taniera budete nalievať cez sitko.

domáci vývar
Foto: Pixabay

Mohlo by vás zaujímať: Objavte BORŠČ: Zahreje vás počas sychravých dní

Hotový vývar môžete podávať samostatne alebo ho použiť pri príprave polievok, omáčok a ďalších jedál. Domáci vývar sa vám rozhodne bude hodiť nie len ako víkendové predjedlo, ale aj na zahriatie počas sezóny chrípky a prechladnutia. Vyskúšali ste už náš domáci sirup na kašeľ? Objavte recept na tento domáci liečivý zázrak TU.

Komentáre

Komentáre môže pridavať len prihlásený používateľ