Objavte BORŠČ: Zahreje vás počas sychravých dní

Boršč, lahodná hustá polievka z ukrajinskej kuchyne, je okrem lahodného jedla aj národným pokladom. Pokiaľ si ho pripravíte s láskou a tradičnými ingredienciami, boršč vás naozaj počas sychravých jesenných dní zahreje. V našom článku sa pozrieme na prípravu tohto sýteho, no jednoduchého jedla plného farieb a chutí.

Polievky už od nepamäti ľudí zahrievali počas chladnejších ročných období. Obohaťte váš stôl a jedálniček počas tejto jesene aj lahôdkou z národnej kuchyne našich susedov – výrazne červeným borščom. Ako na jeho prípravu?

Boršč – najlepší autentický recept

Ingrediencie:

  1. 3-4 ks červenej repy: Hlavnú úlohu v boršči zohráva červená repa, ktorá dodáva polievke bohatú farbu a jej charakteristickú chuť.
  2. 3 väčšie zemiaky: Zemiaky pridajú hutnosť a sýtosť.
  3. 500 g kapusty: Nastrúhaná kapusta poskytuje polievke ďalšiu vrstvu chuti a textúry.
  4. 1 veľká cibuľa a 1 strúčik cesnaku: Ďalšie základné, no aromatické zložky, ktoré pridávajú polievke hĺbku chuti.
  5. 2 paradajky: Nadrobno nasekané paradajky dodávajú boršču ľahkú kyslosť a sviežosť. Môžete ich zameniť za dve PL pretlaku.
  6. 2 litre hovädzieho vývaru: Kvalitný mäsový vývar môžete pri príprave vegetariánskej verzie tohto jedla vynechať. Na výborný mäsový základ vám poslúži hovädzie stehno a hovädzie rebierka.
  7. Kôpor a ligurček: Tieto bylinky pridávajú boršču jeho výraznú arómu.
  8. Olej a ocot: Na zvýraznenie a vyváženie chutí jedla.
  9. Koreniny: Bobkový list, mletá rasca, čierne korenie a soľ.

boršč
Foto: Pexels

Postup prípravy boršču:

  1. Pripravte si zeleninu: Očistite a nakrájajte všetku zeleninu na rovnaké kúsky. Červenú repu môžete vopred uvariť, aby sa ľahšie lúpala.
  2. Rozohrejte olej: Vo väčšom hrnci rozohrejte olej a osmažte na ňom cibuľu a cesnak, pokiaľ nebudú mäkké a zlatisté.
  3. Pridajte červenú repu a kapustu: Pridajte nastrúhanú repu a strúhanú kapustu do hrnca. Osoľte a orestujte, kým zelenina nezačne mäkknúť.
  4. Pridajte paradajky, vývar a zemiaky: Pridajte nakrájané paradajky. Podlejte hovädzím vývarom a nechajte polievku variť cca 40 minút. Následne pridajte zemiaky a počkajte, kým sa neuvaria do mäkka.
  5. Ochuťte bylinkami: Do variacej sa polievky vložte kôpor a ligurček v celku, dodajú boršču charakteristickú arómu a chuť.
  6. Pridajte ocot: Po uvarení zemiakov pridajte do boršču malú čajovú lyžičku octu na zvýraznenie chuti. Osoľte a okoreňte podľa chuti.
  7. Podávajte s kyslou smotanou: Boršč je tradične podávaný s lyžicou kyslej smotany na vrchu polievky, môžete ho taktiež dozdobiť nasekaným čerstvým kôprom.

boršč
Foto: Pixabay

Mohlo by vás zaujímať: Ako skladovať koreniny? Rady pre dlhú trvanlivosť

Boršč nie je len jedlom, je to ukrajinský národný poklad. Tradičný recept na boršč nás učí, že pravá chuť prichádza zo zmesi kvalitných, najlepšie lokálnych surovín, starostlivej prípravy a lásky k jedlu. Či už ho pripravujete počas chladného dňa alebo chcete oživiť rodinnú večeru, boršč je výnimočným spoločníkom, ktorý zahreje telo a dušu. Ďalšie recepty na výborné polievky na vás čakajú v našom receptári.

Prečítajte si tiež: Červená repa: účinky na zdravie + tipy na recepty

Komentáre

Komentáre môže pridavať len prihlásený používateľ