Zdravé mikrobylinky: Ako vás zachránia pri zdobení pochúťok pre vašich hostí?

Pochúťky, ktoré pripravujete počas sviatkov či osláv môžu byť nielen chutné, ale aj vizuálne pôsobivé. Ak chcete pridať štipku zdravia a atraktivity vašim jedlám už priamo na tanieri, jednoznačne vsaďte na zdravé mikrobylinky. Tieto malé, ale výživné výhonky nielen dozdobia váš pokrm, ale pridávajú aj jedinečnú chuť. Prinášame vám pár nápadov, ako využiť mikrobylinky na ozdobenie slanej misy, chlebíčkov alebo jednohubiek pre vašich hostí.

Oku lahodiaca zdravá dekorácia? Použite naklíčené výhonky.

Mikrobylinky sú mladé výhonky rôznych bylín, ktoré sú plné živín a navyše aj dobre vyzerajú na tanieri. Ich jemná chuť a atraktívny vzhľad robia z mikrobylín ideálnu voľbu pre zdobenie jedál. Aby ste správne využili tieto malé poklady, prinášame vám sprievodcu svetom mikrobyliniek, ktoré môžete ľahko pridať do svojho nákupného zoznamu.

mikrobylinky
Foto: Gurman

Druhy mikrobyliniek:

  1. Bazalka:
    • Dodá vašim predjedlám, jednohubkám či chlebíčkom ľahko aromatickú stredozemnú chuť. Ideálna je na zdobenie caprese chlebíčkov alebo paradajkových špízov.
  2. Rukola:
    • Táto bylinka dodáva pikantnú chuť a pôsobivý vizuálny dojem. Skvelá je na ozdobenie majonézových šalátov, minibagetiek, ale aj jednohubiek s lososom.
  3. Špenátové výhonky:
    • Sú plné živín a pridávajú pôsobivú zelenú farbu. Použite ich na zdobenie šunkových roliek alebo jednohubiek s krémovým syrom.
  4. Mungo klíčky:
    • S jemnou cibuľovou chuťou sú skvelým doplnkom k šalátom a na šunkové chlebíčky.
  5. Cviklové výhonky:
    • Mikrobylinky nemusia byť len zelené. Dôkazom sú cvikové výhonky, ktoré sa budú vynímať na bruschette so zeleným pestom, ale aj na jednoduchých rožkových očkách s vajíčkom a kaviárom.

mikrobylinky
Foto: Gurman

Ako používať mikrobylinky?

  1. Vrstvenie:
    • Pre použitie mikrobyliniek neplatia žiadne presné pravidlá. V zásade však môžete pre vizuálnu zaujímavosť skombinovať viacero ich druhov. Kombinujte rôzne farby a tvary a uložte ich na vrch pokrmu alebo nimi dozdobte slané misy pre hostí
  2. Kontrast:
    • Použite farebné mikrobylinky ako kontrastný element k jedlu či tanieru. Na tmavom chlebe sa napríklad krásne vyníma jemná zelená bazalka. Cviklové výhonky oživia ich ružovkastou farbou každý tmavší tanier.

Mohlo by vás zaujímať: Zdravé zobkanie bez výčitiek: 3 tipy na chrumkavé dobroty k filmu

mikrobylinky
Foto: Gurman

Gurman TIP: Ak používate mikrobylinky po prvýkrát, určite ich pred servírovaním ochutnajte. Niektoré sú pikantnejšie, iné sú chuťovo neutrálnejšie. Nájdu sa aj tie, ktoré dokonalo napodobňujú chuť plodiny, z ktorej pochádzajú (napríklad výhonky mladého hrášku). Vyberte mikrobylinky podľa chuti, tak aby pasovali k hlavným ingredienciám vášho jedla. Pikantná rukola sa skvelo hodí k rybám, zatiaľ čo výhonkami zeleného jačmeňa môžete prizdobiť aj dezerty. Tomu sa povie príjemné spojenie chutí, zdravia a estetiky!

Prečítajte si tiež: Silvestrovské jednohubky: Tipy na gurmánske pohostenie pre návštevy

Komentáre

Komentáre môže pridavať len prihlásený používateľ