Druhy masla: Má byť žlté či biele? Na čo dať pri kúpe pozor

Maslo má pri varení bohatú históriu a je neoddeliteľnou súčasťou mnohých kuchýň na celom svete. V našom článku sa pozrieme na to, na čo si dať pozor pri jeho kúpe, čo prezradí jeho farba, ale aj na druhy masla podľa obsahu percent mliečneho tuku.

Čo je maslo?

Maslo je výrobok z mlieka, najčastejšie z kravského mlieka, ktorý vzniká spracovaním smotany. Počas jej spracovania sa oddelí voda a mliečna bielkovina od tuku, čím vznikne tradičné maslo. Tento populárny žltkastý tuk má vynikajúcu schopnosť zlepšiť chuť a textúru jedál a používa sa na varenie, pečenie, ale aj do studenej kuchyne. Aj keď novodobé trendy v stravovaní mnohokrát tradičné maslo zatracujú, najmä pre jeho vysokú kalorickú hodnotu, maslo môže mať aj prospešné účinky na naše zdravie.

Maslo obsahuje esenciálne mastné kyseliny, vitamíny A, D, E a K a tiež antioxidanty. Tieto zložky majú rôzne zdravotné benefity, vrátane podpory imunitného systému, udržiavania zdravej pokožky a regulácie hladiny cholesterolu v krvi. Avšak, kvôli obsahu mastných kyselín a kalórií ho konzumujte s mierou a v rámci vyváženej stravy. Taktiež by ste mali byť obozretní pri jeho kúpe, nakoľko „nie je maslo ako maslo“.

Na čo si dať pri kúpe masla pozor?

Pri výbere masla by ste mali pozerať sa na jeho kvalitu a obsah tuku, pretože na pultoch obchodov nájdete rôzne druhy masla. Ideálne vyberajte maslo vyrobené z kvalitného smotanového základu, bez pridania umelých látok. Ďalej by sme mali venovať pozornosť etiketám, aby sme zistili, či ide o maslo so zníženým obsahom tuku, klasické maslo alebo maslo s pridaním rastlinných tukov.

Prečítajte si tiež: Maslo a margarín: Môžete ich pri pečení zameniť?

druhy masla
Foto: Pixabay

Druhy masla podľa obsahu mliečneho tuku

Maslo existuje v rôznych variantoch podľa percentuálneho obsahu mliečneho tuku.

  1. Prepustené maslo (Ghee, Ghí): Maslový koncentrát s obsahom mliečneho tuku vyšším než 90 %. Ako jediné maslo sa hodí na smaženie. Používa sa najčastejšie v indickej kuchyni, kde sa dokonca považuje za posvätné.
  2. Plnotučné klasické maslo (80% a viac): Tradičné plnotučné maslo s vysokým obsahom tuku, ktoré je obľúbené v kuchyni na pečenie a varenie pre jeho bohatú chuť.
  3. Maslo so smotanovým syridlom (najmenej 75 % mliečneho tuku): Ide o kompromis medzi plnotučným a nízkotučným maslom. Má nižší obsah tuku, ale stále ponúka dobrú chuť a textúru.
  4. Maslo so sníženým obsahom tuku alebo pridaním iných tukov či olejov (menej než 61%): Tento produkt môže byť vhodný na varenie a pečenie, ale jeho chuť môže byť menej bohatá. Jeho zahusťovacia schopnosť môže byť nižšia a rozdiel v chuti pocítite najmä v studenej kuchyni alebo pri pečení.

Gurman TIP: Názov maslo by mali niesť len také výrobky, ktoré obsahujú 80 až 90 percent mliečneho tuku, maximálne 16 percent vody a 2 percentá netukovej mliečnej sušiny. Pri výrobe masla sa taktiež nesmú používať emulgátory a stabilizátory. Ak maslo obsahuje menej mliečneho tuku, výrobca je povinný uviesť to na obale. Výrobcovia vedia byť vynaliezaví a falšujú drahý mliečny tuk, ktorí niekedy nahrádzajú lacnejšími rastlinnými zložkami. Dobrým vodítkom pri nákupe masla je preto dôkladne skontrolovať jeho obal a zloženie.

Mohlo by vás zaujímať: Druhy olivového oleja: Spoznajte výhody každého z nich

druhy masla
Foto: Pixabay

Aká má byť farba masla?

Farba masla často závisí od toho, aké krmivo dostávajú kravy. Počas obdobia zeleného krmenia na pastvinách je maslo žltejšie (obsahuje viac karoténu), zatiaľ čo v zimnom období je skôr biele. Nedofarbované maslo má prirodzene smotanovú a trochu žltkastú farbu. Ak má maslo výrazne žltú farbu, mohlo byť dofarebnené karetonoidmi. Farba masla vám preto o jeho kvalite veľa nanapovie a opäť je najlepším indikátorom kvality sledovanie jeho zloženia.

Prečítajte si tiež: Náš výborný recept na bylinkové maslo

Komentáre

Komentáre môže pridavať len prihlásený používateľ