Ako dlho vydrží majonéza po otvorení? Zistite, kedy ju už radšej nejesť

Majonéza je kalorickou bombou, no aj tak si ju mnohí ani za nič neodoprieme. So svojou lahodnou chuťou a krémovou textúrou je majonéza všestranným prípravkom, ktorý zlepšuje chuť rôznych jedál, od klasických sendvičov, cez plnené vajíčka, po chuťovky ako tradičný majonézový šalát. Málokedy sa však stane, že použijeme celý pohár majonézy naraz. Ako dlho vydrží majonéza pri izbovej teplote a ako je to po otvorení v chladničke?

Skladujeme potraviny správne: Ako dlho vydrží majonéza?

Ako dlho vydrží pohár majonézy pokiaľ ste ho zatiaľ neotvorili?

Neotvorená majonéza má logicky dlhšiu trvanlivosť v porovnaní s už načatým pohárom. Ak sa uchováva v špajzy alebo pri izbovej teplote, neotvorený pohár majonézy vám tu môže vydržať približne tri mesiace. Dôležité však je, aby ste skontrolovali aj dátum jej exspirácie na obale. Faktory, ako expozícia slnečnému svetlu a teplotné výkyvy môžu ovplyvniť trvanlivosť vašej majonézy, preto je vhodné ju skladovať na permanentne chladnom a tmavom mieste.

Ako dlho vydrží majonéza, ak ste pohár už otvorili?

Otvorený pohár majonézy vyžaduje zmenu v požiadavkách na skladovanie. Na udržanie jej čerstvosti a predchádzanie kazeniu, dbajte na dostatočné chladenie. Po otvorení by sa majonéza mala vždy skladovať v chladničke a odporúča sa ju spotrebovať do dvoch mesiacov. Stabilne chladné prostredie v chladničke pomáha predchádzať rýchlemu množeniu baktérií a vy tak môžete už otvorený pohár majonézy používať relatívne dlhú dobu.

ako dlho vydrží majonéza
Foto: Pixabay

Ako je to so skladovaním domácej majonézy?

Pre tých, ktorí si radi pripravujú vlastnú majonézu doma, pamätajte, že domáca majonéza má kratšiu trvanlivosť v porovnaní s tou, kupovanou v obchode. Domáca majonéza obvykle vydrží iba týždeň, aj keď sa skladuje v chladničke. Preto, ak sa rozhodnete urobiť si vlastnú majonézu, naplánujte si vaše recepty tak, aby ste predišli plytvaniu a zabezpečili vždy optimálnu čerstvosť majonézy.

Mohlo by vás zaujímať: Zápach v chladničke? Zbavte sa ho raz a navždy, vďaka tejto ingrediencii

Gurman TIP: Vyskúšajte domáce ochutené variácie majonézy

Ak máte radi majonézu, neváhajte vyskúšať aj jej ochutené verzie. Pripravíte si ich poľahky doma. Napríklad aioli je lahodnou variáciou majonézy, ktorá obsahuje cesnak a môžete k nemu pridať aj ďalšie príchute, ako je Sriracha omáčka alebo kúsky grilovanej červenej papriky. Aioli má obvykle rovnakú trvanlivosť ako doma pripravená majonéza.

ako dlho vydrží majonéza
Foto: Pixabay

Prečítajte si tiež: Chrumkavé cibuľové krúžky: Ako ich vysmažiť, aby neboli mastné

Kupovaná alebo domáca, bez majonézy si mnohé recepty nevieme ani len predstaviť, napríklad tradičný zemiakový šalát. Naučte sa ako ju správne skladovať, aby ste si na nej mohli pochutnávať napríklad aj s našimi výbornými domácimi hranolkami. Stavíme sa, že chutia ešte lepšie, ako tie z rýchleho občerstvenia.

Komentáre

Komentáre môže pridavať len prihlásený používateľ