Poké bowl recept: Zistite, prečo je toto jedlo hitom leta

Ak ste už niekedy mali tú česť ochutnať poké bowl, určite poznáte kúzlo tohto zdravého pokrmu. Tanier žiariaci farbami, lahodné prísady a rozplývajúca sa chuť čerstvých surovín. Niet divu, že poké bowl je hitom tohto leta. Odhaľte s nami poké bowl recept, vďaka ktorému si ho pripravíte aj doma.

Aký pokrm sa ukrýva za názvom poké bowl?

Poké bowl je klasické havajské jedlo, ktoré sa môže podávať na niekoľko vynikajúcich spôsobov. Je charakteristické najmä kúskami surového tuniaka, ale môže obsahovať aj lososa, chobotnicu či dokonca tofu. Ryba je marinovaná so soľou a ďalšími tradičnými a rôznorodými prísadami. Obvykle sa „pokéčko“ podáva s ryžou, rôznymi druhmi zeleniny, ovocia a omáčkami.

Možno ste netušili, že názov tohto jedla je odvodený od havajského slova po-keh, čo v preklade znamená „kúsky“ alebo „pokrájané na kúsky“.

poké bowl recept
Foto: Pexels

Poké bowl recept: ingrediencie, ktoré vám nesmú chýbať

Poké bowl misky získavajú čoraz väčšiu popularitu po celom svete, ďaleko od brehov Havajských ostrovov. Začnime so základmi ingredienciami receptu na poké bowl. Na jeho prípravu budete potrebovať:

Proteín – najtypickejšími sú čerstvé ryby, ktoré nakrájate na kocky. V našich končinách však prevládajú aj milovníci kuracieho poké alebo ryby môžete nahradiť marinovaným tofu.

Marináda – surovú rybu premiešajte s ľahkou marinádou, bohatou na umami chute alebo soľou a/alebo japonskou sójovou omáčkou. Často sa do marinády pridáva aj sezamový olej, cesnak a zázvor. Povrch marinovanej ryby alebo orestovanej kuraciny môžete posypať sezamovými semienkami či jarnou cibuľkou.

Ryža – poké bowl sa obvykle pripravuje s pridaním bielej sushi ryže. Môžete použiť aj obyčajnú krátkozrnnú alebo dlhozrnnú ryžu, ak nemáte práve po ruke sushi ryžu alebo experimentujte s pridaním pohánky, bulguru, červenej alebo čiernej ryže. Zistite, ako správne uvariť ryžu, pohánku či bulgur.

poké bowl recept
Foto: Pexels

Ďalšie prísady – hoci nie vždy sú ďalšie suroviny autentické pre pôvodný recept, nebojte sa experimentovať s chuťami. Do poké bowl misky môžete smelo pridať rôzne druhy morských rias (napr. wakame), nakrájané avokádo, edamame sójové bôby, krabie tyčinky alebo krevety, rybí kaviár, kvasenú či surovú zeleninu, mango, jalapenos papričky, koriander, huby či tofu.

Omáčka – pre poké bowl sú typické japonské omáčky. Pokvapkajte všetky ingrediencie napríklad onzu, yuzu, teriyaki či shoyu japonskou sójovou omáčkou. Použiť môžete napríklad aj sriracha majonézu alebo si pripravte vlastnú pikantnú majonézu tak, že zmiešate bežnú majonézu s horčicou alebo čili vločkami a trochou kečupu.

Vyskúšajte pestrý kontrast medzi studenou rybou, teplou ryžou a ďalšími ingredienciami vášho domáceho poké bowl na vlastnom jazyku. Hľadáte ďaľšie ľahké letné fit recepty? Odhaľte 7 jedál, ktoré si dopriať počas plavkovej sezóny.

Komentáre

Komentáre môže pridavať len prihlásený používateľ