Fľaška na vodu: Tušíte, ako často by ste ju mali umývať?

Ako často umývate vašu znovupoužiteľnú fľašku na vodu? Existuje veľká šanca, že to nerobíte dostatočne často. Bez ohľadu na to, či ju máte na stole pri práci alebo ju so sebou nosíte do fitka, vaša fľaška na vodu môže byť ideálnym miestom pre rozmnožovanie baktérií. Pozrime sa spoločne na to, v akých intervaloch by ste ju mali ideálne umývať.

Prečo by ste mali dbať na to, aby bola vaša fľaška vždy čistá aj keď z nej pijete „len“ vodu?

Vlhké vnútro fľaše na vodu je ideálnym miestom pre šírenie baktérií

„Vnútro vašej fľaše na vodu je dokonale vlhkým prostredím pre šírenie baktérií alebo plesní,“ hovorí Jessica Eková, hovorkyňa amerického Cleaning Institute. „Ak ju nebudete čistiť dôkladne, môžete ochorieť,“ dodáva odborníčka.

Počet baktérií vo fľaši na vodu skúmala štúdia od Treadmill Reviews. Vedci v nej testovali desať znovu použiteľných fliaš na vodou, ktoré používali športovci a ktoré neboli celý týždeň umyté. Testovali modely so skrutkovacím, stláčacím či posuvným uzáverom so slamkou a zistili, že sa tu nachádzalo až viac ako 300 000 jednotiek kolónií baktérií na centimeter štvorcový (CFU/cm²). Pre porovnanie, je to približne šesťkrát viac ako v miskách na vodu pre domácich miláčikov (47 383 CFU) a len o trochu menej ako v držiaku na zubné kefky vo vašej kúpeľni (331 848 CFU).

Fľaše s posuvným uzáverom, na ktorých len posúvate viečko do polohy otvorené/zatvorené, mali v sebe ešte oveľa viac baktérií, ako tie so slamkou, čo bolo prekvapujúcim zistením štúdie.

fľaška na vodu
Foto: Pixabay

Ako často by ste mali umývať svoju fľašu na vodu?

Dávate vašu fľašku na vodu občas do umývačky riadu alebo ju len opláchnete, keď vám to práve príde na rozum? Ak ste sa v predchádzajúcej vete našli, verte, že to má ďaleko od toho, ako často by ste to po správnosti mali robiť.

Fľašu na vodu by ste mali umývať po každom jej použití. Ak ju počas dňa používate a priebežne dopĺňate, mali by ste ju bezpodmienečne umyť na konci dňa. „Po týždni má v sebe tá fľaša na vodu viac baktérií ako miska pre domáceho maznáčika,“ zdôrazňuje Eková.

Prečítajte si tiež: Ako vyčistiť drevenú dosku na krájanie? Takto bude ako nová

Ako dôkladne umyť vašu fľašu na vodu

Najprv skontrolujte dno vašej fľaše alebo si pozrite stránku jej výrobcu na internete. Mnoho znovupoužiteľných fliaš na vodu môžete bez problémov umývať v umývačke riadu. Rozoberte fľašu úplne a uložte aj všetky jej viečka či uzáver do horného koša. Umývanie je teda potrebné po každom použití.

Veľmi efektívne proti rastu baktérií zabojujete aj správnym ručným umývaním. Naplňte fľašku na vodu čistou vodou a umývacím prostriedkom na riad. Nezabudnite aj na ostatné jej diely, ako je viečko alebo slamka, namočte všetky súčasti fľaše do misky so saponátovou vodou. Ak máte kefku na fľaše, použite ju na umytie vnútra fľaše a všetkých ťažko dostupných miest na viečku. Všetko dôkladne opláchnite a nechajte voľne vyschnúť. Predtým, ako fľašu zložíte dokopy alebo znovu použijete, uistite sa, že je úplne suchá. Inak by po nejakom čase mohla začať nepríjemne zapáchať.

fľaška na vodu
Foto: Pixabay

Gurman TIP: Fľaša na vodu vám výborne poslúži na hydratáciu kedykoľvek počas dňa. Okrem čistej vody si do nej môžete pripraviť aj osviežujúcu limonádu s orgovánovým sirupom. Recept na voňavý orgovánový sirup nájdete TU.

Komentáre

Komentáre môže pridavať len prihlásený používateľ