Veľkonočný mazanec: Tušili ste, prečo sa pripravuje? + RECEPT

Veľkonočný mazanec je tradičným, jemne sladkastým, bielym pečivom, ktoré sa v našej kultúre považuje za neoddeliteľnú súčasť sviatkov jari. Tento nadýchaný bochník poslúži ako výborná príloha na vašom veľkonočnom stole, podávať ho môžete ako k sladkým, tak k slaným dobrotám. Tušili ste, aká symbolika sa ukrýva za jeho prípravou a ako si ho jednoducho upiecť aj doma?

Mazanec, rovnako ako aj veľkonočná paska, majú hlboké korene v stredoeurópskych veľkonočných tradíciách. Toto nadýchané lahodné pečivo neobľubujú len Slováci, ale podáva sa napríklad aj na Morave. Jeho príprava a konzumácia počas Veľkej noci má dlhú históriu a je sprevádzaná rôznymi rituálmi a zvykmi. Tradične sa veľkonočný mazanec pečie na Bielu sobotu, aby bol čerstvo pripravený a často aj posvätený, na sviatočné raňajky, a teda na Veľkonočnú nedeľu.

Možno ste to netušili, no každý aspekt mazanca má aj svoj symbolický význam. Okrúhly tvar predstavuje slnko, nový život a vzkriesenie, čo sú symbolické kľúčové pohanské motívy vítania jari. Kríž, ktorý sa mnohokrát nachádza na vrchu mazanca, zase pripomína kresťanskú tradíciu a Kristovo obetovanie.

Recept na výborný tradičný veľkonočný mazanec

Ingrediencie:

  • 500 g hladkej múky
  • 200 ml teplého mlieka
  • 100 g masla
  • 100 g cukru
  • 2 veľké vajcia (plus 1 na potretie mazanca)
  • 30 g čerstvého droždia
  • 1 štipka soli
  • 1 ČL strúhanej citrónovej kôry (voliteľné)
  • 1 ČL vanilkového extraktu
  • 100 g sušeného ovocia (hrozienka, kandizovaná citrónová alebo pomarančová kôra)
  • 50 g nasekaných mandlí alebo orechov (na ozdobu alebo do cesta, podľa vašich preferencií)

veľkonočný mazanec
Foto: Pixabay

Postup:

  1. Najprv si v menšej miske zmiešajte teplé mlieko, droždie a lyžicu cukru. Nechajte zmes postáť asi 10 minút, kým vám nevzíde kvások s penou na povrchu.
  2. Následne si vo veľkej mise zmiešajte múku, zvyšný cukor a štipku soli. Pridajte zmäknuté maslo, vajcia, citrónovú kôru, vanilkový extrakt a kvások. Miešajte, kým vám nevznikne hladké cesto.
  3. Pridajte sušené ovocie a orechy (ak ich používate) a cesto dobre premieste. Potom ho vložte na pomúčenú pracovnú plochu a opäť vymieste, pokiaľ nebude hladké a pružné.
  4. Cesto vložte do mierne vymastenej misy, prikryte ho čistou utierkou a nechajte ho na teplom mieste kysnúť, až kým nezdvojnásobí svoj objem (približne 1-2 hodiny).
  5. Po vykysnutí cesto ešte raz premiesite a vyformujte z neho guľu. Uložte ju na plech vyložený papierom na pečenie, prikryte a nechajte ešte asi 30 minút kysnúť.
  6. Predhrejte si rúru na 180°C. Na vrch mazanca jemne vyte ostrým nožom krížik, čím mu dodáte tradičný vzhľad.
  7. Rozšľahaným vajíčkom potrite povrch mazanca, čo mu dodá lesklú a zlatistú kôrku.
  8. Pečte v predhriatej rúre na 180°C približne 35-45 minút, alebo kým mazanec nie je pekne zlatý a keď do neho zapichnete špajľu, vyjde čistá.
  9. Po upečení nechajte mazanec na plechu niekoľko minút a potom ho preložte na chladiacu mriežku, aby tu vychladol.

veľkonočný mazanec
Foto: Pixabay

Gurman TIP: Tradičný veľkonočný mazanec sa zvyčajne podáva ako súčasť sviatočnej veľkonočnej tabule, ako príloha k slaným dobrotám, napríklad plneným vajíčkam. Mazanec však môžete podávať aj samotný, na štýl vianočky, spolu s maslom, medom alebo džemom či marmeládou. Starší, suchší mazanec si taktiež po sviatkoch môžete pripraviť na spôsob chleba vo vajíčku, aby ste predišli plytvaniu potravinami.

Ak máte chuť pri pečení mazanca experimentovať, môžete prispôsobiť recept podľa vašich preferencií pridaním rôznych druhov sušeného ovocia, ako sú kúsky sušených sliviek, fíg alebo datlí. Pre aromatickú variáciu pridajte do cesta korenie ako je škorica, muškátový oriešok alebo kardamóm. Tušili ste, že kúsky sušených sliviek výborne pasujú aj do oškvarkovej nátierky?

Viete už čo budete piecť na Veľkú noc? Vyskúšajte náš výborný recept na milionárske rezy.

Komentáre

Komentáre môže pridavať len prihlásený používateľ