Váženie bez váhy: Koľko gramov má čajová či polievková lyžica a koľko hrnček?

Ak sa chystáte piecť alebo variť, často je nutné odvážiť si ingrediencie vopred. Čo však, ak je vaša váha rozbitá, potrebuje výmenu batérie alebo ju jednoducho nemáte po ruke? Potom budete musieť hľadať alternatívny spôsob merania! To však nie je veľký problém. Na váženie surovín vám bude stačiť lyžička, polievková lyžica či hrnček. Takto zvládnete váženie bez váhy hravo a v akýchkoľvek podmienkach.

Dobrou alternatívou ku kuchynskej váhe je odmerka. Hoci odmerka meria o niečo menej presne ako váha, je rýchlym pomocníkom na odmeranie správneho množstva mnohých ingrediencií. Niektoré odmerky majú na sebe vyznačené len tekutiny, ale existuje aj mnoho takých, ktoré vám umožnia „odmerať“ rôzne ďalšie suroviny, ako sú ryža, múka či cukor. Ak ste sa ocitli v situácii, že nemôžete pri vážení použiť váhu ani odmerku, siahnite po lyžiciach a hrnčekoch.

Váženie bez váhy: Koľko gramov má jedna lyžica či hrnček?

Váženie s polievkovou lyžicou

Bežný kuchynský predmet, ktorý má snáď každý v kuchyni a ktorý vám pomôže pri vážení surovín, je jednoznačne polievková lyžica. Váženie s polievkovou lyžicou je trochu náročnejšie, pretože plná lyžica má s každou surovinou inú váhu. Napríklad polievková lyžica mlieka váži približne 15 gramov. Ak je naplnená po okraj cukrom, tak je to 12 gramov. Plná polievková lyžica múky váži 10 gramov a pri mede je jej hmotnosť 20 gramov. Keď napríklad potrebujete 200 gramov múky na pečenie, bude to v prepočte 20 polievkových lyžíc. Váženie s polievkovými lyžicami má tú nevýhodu, že takéto váženie je trochu menej presné. Vo všeobecnosti si však pomôžete aj týmto spôsobom.

váženie bez váhy
Foto: Pixabay

Váženie s čajovou lyžičkou

Pri niektorých ingredienciách je jednoduchšie vážiť ich čajovou lyžičkou namiesto polievkovej, pretože obvykle z nich potrebujete menšie množstvá. Napríklad čajová lyžička tekutiny sa rovná približne 5 mililitrom, to platí pre vodu, mlieko a olej. Čajová lyžička masla alebo múky váži približne 3 gramy, zatiaľ čo kryštálový cukor v čajovej lyžičke váži 4 gramy a soľ 2 gramy. Treba poznamenať, že ide o štandardnú čajovú lyžičku; nie každá lyžička má presne rovnakú veľkosť, čo samozrejme mení aj váhu surovín.

Váženie na poháre

V Spojených štátoch mnoho ľudí váži ingrediencie s meracími pohármi. Je to merací nástroj, ktorý domáci kuchári obľubujú najmä pri pečení. Ak prezeráte zahraničné recepty, preto často narazíte na meraciu jednotku – pohár. Avšak poháre môžete používať nielen pri pečení hrnčekových koláčov, ale napríklad aj na odmeranie množstva ryže. Klasický menší kávový pohár má kapacitu 125 mililitrov. Vojde sa do neho 120 gramov cukru alebo 80 gramov múky. Váženie s pohárami funguje iba v prípade, ak poznáte presný obsah pohára. Okrem štandardného kávového pohára môžete zakúpiť aj špeciálne poháre určené priamo na váženie. Tušili ste, že koláčik si môžete upiecť aj priamo v hrnčeku?

Mohlo by vás zaujímať: Pripravte si hrnčekovú bublaninu s ovocím

váženie bez váhy
Foto: Pixabay

Váženie bez váhy: Pomôžete si aj s rukami

Odvážiť suroviny môžete aj s dlaňami alebo hrsťami. Samozrejme, je to najmenej presný spôsob váženia, pretože hrsť či dlaň má každý človek inú. Napríklad hrsť ryže priemerne váži 45 gramov a hrsť múky je približne 30 gramov. Tento spôsob však na váženie neodporúčame, pokiaľ nemáte inú možnosť, pretože nie je presný. Technika sa dá využiť pri varení polievok, kde suroviny pridávate takpovediac „od oka“, no rozhodne nie pri pečení.

Prečítajte si tiež: Ako nakrájať koláče dokonalo? Skúste TENTO trik s papierom na pečenie

Komentáre

Komentáre môže pridavať len prihlásený používateľ